НА ОДИНАДЦЯТУ

 

 

ПОРЯДОК  ДЕННИЙ:

 

1. Про внесення змін до рішення  сільської ради від 24.12.2015 року

№2-3/2015 « Про сільський бюджет на 2016 рік» із внесеними змінами

від 19.02.2016р. №1-5/2016, від 17.06.2016 № 1-9/2016, від 12.07.2016 №1-10/2016

          Інформує Зеленюк О.М. головний бухгалтер

2.Про затвердження кошторисної документації по поточному ремонту вулиці Набережна

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

3.Про затвердження кошторисної документації по поточному ремонту вулиці Івана Кольви (Шустова Гребля)

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

4.Про розгляд земельних питань

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

5. Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

 

 

 

 

Сільський голова                                                        Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

__________ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  ______________________

             с.Мошурів

 

Про внесення змін до рішення

сільської ради від 24.12.2015 року

№2-3/2015 « Про сільський бюджет

на 2016 рік» із внесеними змінами

від 19.02.2016р. №1-5/2016,

від 17.06.2016 № 1-9/2016,

від 12.07.2016 №1-10/2016

 

          Заслухавши та обговоривши інформацію головного бухгалтера Зеленюк О.М. про внесення змін до рішення «Про сільський бюджет на 2016 рік» №2-3/2015 від 24.12.2015 із внесеними змінами від 19.02.2016р. №1-5/2016, 17.06.2016 № 1-9/2016, 12.07.2016 №1-10/2016  керуючись статтею 918 Бюджетного кодексу України, статтями 28, 61 та 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи пропозиції постійної комісії з питань бюджету та фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики, сільська рада                   ВИРІШИЛА:

 

1.    Внести зміни до рішення сільської ради від 24.12.2015 №2-3/2015 «Про сільський  бюджет на 2016 рік» із внесеними змінами від 19.02.2016р. №1-5/2016, 17.06.2016 № 1-9/2016, 12.07.2016 №1-10/2016 , а саме додаток 3 викласти в новій редакції/додається/.

         2.  Додаток 3до цього рішення є його невід'ємною частиною.

         3.Контроль за виконанням рішення покласти на комісію з питань       бюджету та фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики / голова комісії – Москаленко Т.А./.

 

Сільський голова                                                                 Н.П.Пономаренко

 

 

Зміни до видаткової частини сільського бюджету необхідно внести у зв’язку з тим, що коштів на оплату послуг по благоустрою майже не залишилося. На сьогоднішній день є непроплаченими послуги по поточному ремонту підпірної стінки – 20800 грн., послуги за повірку лічильників – 1200 грн. та 820 грн., з дня на день надійде рахунок на оплату послуг по зміні назв вулиць на вуличних вказівниках – в межах 800 грн. Всього – 23620 грн., а крім того можливі й інші платежі до кінця року.  Залишок коштів на оплату послуг станом на 01.08.2016р  становить 20000 грн.     

Єдине КФК з якого ми можемо зняти кошти для перекиду на вищевказані цілі – це землеустрій. Тут є 5000 грн.,  використання яких до кінця року поки що не передбачається і які я пропоную перекинути на благоустрій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

                       

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

__________ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  ______________________

             с.Мошурів

 

Про затвердження кошторисної

документації по поточному ремонту

вулиці Набережна

 

 

     Заслухавши інформацію сільського голови Пономаренко Н.П. про

затвердження  кошторисної документації по поточному ремонту вулиці Набережна, відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада ВИРІШИЛА:

 

          1. Затвердити кошторисну документацію по поточному ремонту вулиці Набережна , яка   складає _________ тис.грн

            2.Дане рішення оприлюднити на дошці оголошень та сайті Мошурівської сільської ради.

 

 

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                            Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

__________ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  ______________________

             с.Мошурів

 

 

Про затвердження кошторисної

документації по поточному ремонту

вулиці Івана Кольви (Шустова Гребля)

 

 

 

     Заслухавши інформацію сільського голови Пономаренко Н.П. про

затвердження  кошторисної документації по поточному ремонту вулиці Набережна, відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада ВИРІШИЛА:

 

          1. Затвердити кошторисну документацію по поточному ремонту вулиці Івана Кольви (Шустова Гребля) , яка   складає _________ тис.грн

            2.Дане рішення оприлюднити на дошці оголошень та сайті Мошурівської сільської ради.

 

 

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                            Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

__________ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  ______________________

             с.Мошурів

 

Про розгляд земельних

питань

 

          Розглянувши заяви громадян, керуючись статтями: 12, 22, 33,126,140, Земельного кодексу України, Декретом  КМУ від 26.121992 року № 1592,,Про приватизацію земельних ділянок’’, підпунктом 34 частини 1 статті 26 закону України ,,Про місцеве самоврядування в  Україні’’ та врахувавши  думку депутатів  сесія сільської ради     в и р і ш и л а:

 

 

          1. Припинити гр.Штангей Анатолію Івановичу право власності на земельну ділянку площею-0,3654 га, для ведення особистого селянського  господарства за адресою; с.Мошурів, вул.Шевченка 46, в зв’язку зі купівлею-продажем земельної ділянки  від 17.03.2016 року № 1244.

 

          2. Закріпити за гр.Перекопайко Олександру Івановичу право власності на земельну ділянку площею-0,3654 га, для ведення особистого селянського  господарства за адресою; с.Мошурів, вул.Шевченка 46, відповідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 17.03.2016 року № 1244, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.03.2016 року № 784819771240.

 

          3. Припинити гр.Палієнко Євдокії Матвіївні право власності на земельну ділянку площею-0,3304 га, для ведення особистого селянського  господарства за адресою; с.Мошурів, вул.Шевченка 46, в зв’язку зі смертю.

 

          4. Закріпити за гр.Чорнодубровською Світланою Миколаївною право власності на земельну ділянку площею-0,3304 га, для ведення особистого селянського  господарства за адресою; с.Мошурів, вул.Зарічна 41, відповідно свідоцтва про право спадщини за законом № 97/2016, зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.05.2016 року № 928997971240.

 

          5.Землевпоряднику сільської ради Найчук С.П. внести зміни до земельно -шнурової книги

 

           6.Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, екології, комунального майна, благоустрою та соціального розвитку села /голова комісії- Кришталь В.М./.

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                                 Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

__________ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

  ______________________

             с.Мошурів

 

Про затвердження Положення

про конкурсний відбір суб’єктів

оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

територіальної громади села Мошурів

             З метою забезпечення прозорості в проведенні експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села, створення конкурентного середовища для суб’єктів оціночної діяльності у сфері оцінки майна, керуючись статтею 10 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Наказом Фонду Держмайна України № 2075 від 31.12.2015 р. «Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб'єктів оціночної діяльності», абзацу сьомого пункту 18 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року N 1891 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року N 1033), частиною 12 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада ВИРІШИЛА:

 1. Затвердити Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів (додається).

2. Утворити конкурсну комісію в складі 5 осіб:

голова комісії-

секретар комісії-

Члени комісії-

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, екології, комунального майна, благоустрою та соціального розвитку села /голова комісії- Кришталь В.М./.

Сільський голова                                                                    Н.П.Пономаренко

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням сесії сільської ради

від __________

ПОЛОЖЕННЯ

про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

територіальної громади села Мошурів

 Загальні положення

 1. Це Положення визначає процедуру конкурсного відбору суб’єктів
оціночної діяльності - суб’єктів господарювання (далі - суб’єкти оціночної
діяльності) Мошурівською сільською радою, якщо вона виступає замовником
незалежної оцінки комунального майна, що розташоване на території сільської
ради та підлягає такій оцінці відповідно до діючого законодавства, у разі, якщо вартість виконання послуг з оцінки менше вартості, встановленої статтею 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

2. У цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються в такому
значенні:

суб’єкти оціночної діяльності- зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач та які отримали сертифікат суб’єкта оціночної діяльності відповідно до Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні";

претендент- суб’єкт оціночної діяльності, який виявив бажання взяти участь у конкурсі та подав до сільської ради необхідні документи, передбачені умовами конкурсу, що оприлюднені в інформаційному повідомленні про проведення конкурсу;

учасник конкурсу- суб’єкт оціночної діяльності, документи якого відповідають умовам конкурсу і якого допущено до участі у конкурсі;

конкурсна документація- конкурсна пропозиція та підтвердні документи;

конкурсна пропозиція- пропозиція учасника конкурсу щодо терміну, вартості та якості виконання робіт з оцінки;

підтвердні документи- документи, які визначають юридичний статус претендента, а також містять інформацію про склад оцінювачів, які будуть безпосередньо виконувати роботи з оцінки, їх практичний досвід та відповідні документи, що підтверджують право проведення робіт з оцінки майна, перелік яких визначений цим Положенням.

3. Конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності здійснюється
конкурсною комісією (далі - комісія), утвореною за рішенням Мошурівської сільської ради.

Конкурсна комісія утворюється у складі 5 осіб з числа фахівців виконавчого комітету, депутатів сільської ради.

4. Очолює комісію голова комісії. Голова комісії у межах наданих
повноважень:

-        скликає засідання комісії;

-        головує на засіданнях комісії;

-        видає доручення, обов’язкові для членів комісії;

-        організовує підготовку матеріалів для подання на розгляд комісії.

5. Секретар комісії:

-        забезпечує здійснення нею наданих їй повноважень;

-        забезпечує виконання доручень голови комісії;

-        готує матеріали для розгляду на засіданні комісії; оформляє протоколи засідань комісії.

6. До повноважень комісії належать:

-        підготовка інформаційного повідомлення про оголошення конкурсу;

-        підготовка для розгляду пропозицій щодо переліку претендентів, яких пропонується визнати учасниками конкурсу, а також стосовно претендентів, які не можуть бути допущені до участі у конкурсі;

-        розгляд поданих претендентами підтвердних документів з метою з’ясування їх повноти і відповідності пункту 11 цього Положення;

-        повідомлення претендента про недопущення його до участі у конкурсі у зв’язку з порушеннями вимог цього Положення в частині відповідності, повноти та своєчасності подання конкурсної документації;

-        підготовка довідки про кожного претендента.

У довідці про кожного претендента зазначаються:

-        наявність у претендента сертифіката суб’єкта оціночної діяльності, яким передбачено практичну діяльність з оцінки майна;

-        перелік оцінювачів, які перебувають у трудових відносинах з суб’єктом оціночної діяльності та які будуть залучені суб’єктом оціночної діяльності до проведення незалежної оцінки об’єкта за їх письмовою згодою;

-        наявність у претендента та оцінювачів, які перебувають у трудових відносинах з претендентом та додатково залучаються ним, практичного досвіду з оцінки майна.

7. До участі в конкурсі можуть бути допущені суб’єкти оціночної діяльності, які діють на підставі сертифікатів суб’єктів оціночної діяльності, виданих відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

8. Вимогами до претендентів для участі у конкурсі є наявність:

-        відповідної кваліфікації оцінювачів стосовно оцінки об’єкта оцінки, що має підтверджуватися чинними кваліфікаційними документами оцінювачів та свідоцтвами про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів;

-        досвіду суб’єкта оціночної діяльності у проведенні оцінки майна;

-        переліку оцінювачів, які будуть залучені до виконання робіт з оцінки майна, та їх особистого досвіду у проведенні оцінки майна.

 Підготовка до проведення конкурсу

9. Виконавчий комітет Мошурівської сільської  ради у випадку потреби конкурсного відбору суб’єкта оціночної діяльності для здійснення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села , виникнення якої передбачене діючим законодавством, складає інформацію про проведення конкурсу, що має містити:

-        дату, час і місце проведення конкурсу;

-        відомості про об’єкт оцінки, а саме:

-        найменування об’єкта оцінки,

-        місцезнаходження об’єкта оцінки,

-        мету проведення незалежної оцінки,

-        розмір статутного капіталу (у разі оцінки цілісних майнових комплексів);

-        кінцевий термін подання документів;

-        термін виконання робіт в календарних днях (у разі потреби);

-        перелік підтвердних документів, які подаються на розгляд комісії;

-        кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу (вимоги щодо практичного досвіду з оцінки майна);

-        місцезнаходження комісії, контактні телефони.

1.     Інформація про проведення конкурсу публікується на офіційному сайті Мошурівської сільської  ради або в районній газеті
„Тальнівщина" за 10-15 днів до оголошеної дати проведення конкурсу.
Інформацію може бути опубліковано додатково в інших засобах масової
інформації.

2.     Претенденти подають до комісії конкурсну документацію, яка
складається з підтвердних документів та конкурсної пропозиції.

До підтвердних документів належать:

-        заява на участь у конкурсі за встановленою формою (додаток 1);

-        копія установчого документа претендента;

-        копії кваліфікаційних документів оцінювачів, які працюють у штатному складі та яких буде залучено до проведення оцінки та підписання звіту про оцінку майна, а також документальне підтвердження наявності у них трудових відносин з претендентом;

-        копія сертифіката суб’єкта оціночної діяльності;

-        інформація про претендента (документ, який містить відомості про претендента щодо його досвіду роботи, кваліфікації та особистого досвіду роботи оцінювачів, які працюють у його штатному складі та додатково залучаються ним).

Конкурсна пропозиція претендента подається у запечатаному конверті і має містити пропозицію щодо вартості виконання робіт, калькуляції витрат, пов’язаних з виконанням робіт, а також терміну виконання робіт, якщо він не визначений в інформації про проведення конкурсу.

12. Конкурсну документацію слід подавати до комісії не пізніше
ніж за два робочі дні до оголошеної дати проведення конкурсу (включно). У разі невідповідності, неповноти конкурсної документації або її несвоєчасного подання претендент до участі у конкурсі не допускається, про що його письмово повідомляє секретар комісії до оголошеної дати проведення конкурсу. Конкурсні документи претендентів, яких не допущено до участі у конкурсі, повертаються секретарем комісії за їх письмовою заявою після затвердження протоколу засідання комісії.

13. Претендент має право відкликати свою заяву до дати проведення
конкурсу, повідомивши про це письмово голову комісії.

Порядок проведення конкурсу

1.     Засідання комісії проводиться у разі присутності не менше двох
третин її кількісного складу. Конкурс проводиться за наявності не менш як
двох учасників.

2.     У разі наявності одного учасника конкурсу комісія може прийняти
рішення стосовно укладення з ним договору на проведення оцінки, про що
зазначається у протоколі засідання комісії.

3.     На засіданні комісія аналізує підтвердні документи претендентів та
розглядає довідку про кожного претендента. Конверти учасників конкурсу з конкурсною пропозицією розпечатуються на засіданні комісії.

4.     Під час вибору переможця конкурсу враховуються:

-        запропонована учасником конкурсу вартість виконання робіт порівняно із звичайною ціною,

-        запропонований термін проведення робіт з оцінки;

-        кількість та кваліфікація оцінювачів, які перебувають у штатному складі учасника конкурсу, а також тих, що додатково ним залучаються для проведення оцінки майна, їх особистий практичний досвід щодо оцінки майна;

-        досвід учасника конкурсу з оцінки майна.

18.Рішення комісії приймається шляхом рейтингового голосування.
Члени комісії повинні голосувати за кожного учасника конкурсу „за" чи „проти". Учасник конкурсу, пропозиції якого найбільш повно відповідають умовам конкурсу, а також є оптимальними з урахуванням якості виконуваних робіт з оцінки, їх вартості та терміну, та який отримав найбільшу кількість голосів „за" присутніх на засіданні членів комісії (але не менше половини голосів членів комісії, присутніх на засіданні), визнається його переможцем.

За результатами рейтингового голосування за більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні, переможцем конкурсу може бути не визнаний жоден з його учасників. У таких випадках комісія може перенести прийняття рішення про визнання переможця конкурсу на наступне засідання та запропонувати усім учасникам конкурсу подати додаткові пропозиції щодо умов оплати робіт та додаткові відомості щодо досвіду з оцінки майна або призначити повторний конкурс.

Секретар комісії на засіданні комісії окремо веде відомість підсумків голосування за кожним об’єктом оцінки відповідно до додатка 2 до цього Положення.

1.     Результати конкурсу оформляються протоколом. Відомість
підсумків голосування додаються до протоколу. Протокол підписують голова та секретер комісії. Протокол затверджується сільським головою.

2.     Комісія стосовно кожного об’єкта оцінки за результатами
рейтингового голосування також визначає учасника конкурсу, з яким може
бути укладено договір на проведення оцінки майна, у разі не укладання
переможцем конкурсу такого договору, або його відмови від виконання робіт
за договором.

Інші питання, пов’язані з конкурсом та його результатами

1.     Якщо не надійшло жодної заяви на участь у конкурсі, конкурс
вважається таким, що не відбувся. У цьому випадку голова комісії приймає
рішення про повторне проведення конкурсу та призначає його дату.

2.     У триденний строк після проведення конкурсу комісія інформує
переможців конкурсу про рішення комісії.

3.     Інформація про результати конкурсу публікується на офіційному сайті Мошурівської сільської  ради. Інформацію може бути опубліковано додатково в інших засобах масової інформації.

 

Сільський голова                                                                        Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

додаток 1

До Положення про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

 територіальної громади села Мошурів

 

ЗАЯВА

про участь у конкурсі з відбору суб’єктів оціночної діяльності

 

Заявник________________________________________________________

_______________________________________________________________

(назва заявника)

 Керівник _______________________________________________________

________________________________________________________________

(П.І.Б., посада)

Ідентифікаційний код заявника за ЄДРПОУ, ідентифікаційний номер (для фізичної особи) ___________________________________________________

 Місцезнаходження ______________________________________________

_______________________________________________________________

(адреса, телефон, факс, ел. адреса)

Просимо дозволити взяти участь у конкурсі щодо відбору суб’єктів оціночної діяльності на право проведення незалежної оцінки майна ________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

(назва об’єкту, його місцерозташування та площа)

 

«___» ___________ 201_ р. ______________

(підпис керівника)

 М.П.

Секретар сільської ради                                      Т.Н.Андрошенко

Додаток 2

До Положення про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

 територіальної громади села Мошурів

Відомість підсумків голосування

 

Об’єкт оцінки ___________________________________________________

________________________________________________________________

(назва об’єкта оцінки)

 

№ п/п

Учасник конкурсу

Кількість голосів

«за»

«проти»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова комісії ____________ ________________

(підпис) (ініціали, прізвище)

 

 

 

Секретар сільської ради                                                       Т.Н.Андрошенко

 

НА ДЕСЯТУ

 

ПОРЯДОК  ДЕННИЙ:

 

 

 

1. Про внесення змін до рішення  сільської ради від 24.12.2015 року

№2-3/2015 « Про сільський бюджет на 2016 рік» із внесеними змінами

від 19.02.2016р. №1-5/2016, 17.06.2016 № 1-9/2016

          Інформує Зеленюк О.М., головний бухгалтер

2.Про затвердження договорів укладених сільським головою від імені ради у ІІ кварталі 2016 року

          Інформує Зеленюк О.М., головний бухгалтер

3. Про встановлення  місцевих податків та зборів на 2017 рік

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

4.  Про  встановлення   ставокземельногоподатку,  пільг з його  сплати та  розміру  орендної плати на  2017 рік

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

5.Про розгляд листа Тальнівської ЦРЛ

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

6. Про позицію щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у власність гр.Поліщук Л.Б.

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

7. Про позицію щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у власність гр.Коломієць О.В., Мельник А.Ю., Ворона О.Ф.

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

8. Про позицію щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у власність гр.Крот О.М.

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

9. Про позицію щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою у власність гр. Василюк М.І., Біленький С.О., Чорнобай Д.П., Лук»яненко О.О.,  Чорнобай І.О.

          Інформує Найчук С.П., спеціаліст-землевпорядник

10.Про підняття клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» Хлипало Л.Ю.

          Інформує Пономаренко Н.П., сільський голова

 

 

Сільський голова                                                            Н.П.Пономаренко

 

                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

 

Про внесення змін до рішення

сільської ради від 24.12.2015 року

№2-3/2015 « Про сільський бюджет

на 2016 рік» із внесеними змінами

від 19.02.2016р. №1-5/2016,

17.06.2016 № 1-9/2016

 

    Заслухавши та обговоривши інформацію головного бухгалтера Зеленюк О.М. про внесення змін до рішення «Про сільський бюджет на 2016 рік» №2-3/2015 від 24.12.2015 із внесеними змінами від 19.02.2016р. №1-5/2016, 17.06.2016 № 1-9/2016,  керуючись статтею 918 Бюджетного кодексу України, статтями 28, 61 та 64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи пропозиції постійної комісії з питань бюджету та фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики, сільська рада                   ВИРІШИЛА:

 

1.Внести зміни до рішення сільської ради від 24.12.2015 №2-3/2015 «Про сільський  бюджет на 2016 рік» із внесеними змінами від 19.02.2016р. №1-5/2016, 17.06.2016 № 1-9/2016, а саме п. 2, 3, 6 викласти в новій редакції:

 

«П.2 рішення про сільський бюджет викласти в новій редакції:

        2.  Затвердити обсяг видатків сільського бюджету на 2016 рік у сумі  2342753 гривень, в тому числі: обсяг видатків загального фонду сільського бюджету - в сумі 1862723 гривень та спеціального фонду  бюджету – в сумі 480030 гривень (додаток №3).

 

П.3 рішення про сільський бюджет викласти в новій редакції:

3.    Установити дефіцит сільського бюджету всумі 248174 грн. (додаток № 2).

 

Установити профіцит загального фонду сільського бюджету у сумі 480030 грн., напрямком використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду).

Дефіцит загального фондусільського бюджету визначити в сумі 248174грн., джерелом якого є розподіл залишку коштів загального фонду бюджету.

      

     Установити дефіцит спеціального фонду сільського бюджету у сумі 480030 грн.,  джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 480030 грн.

 

П.6 рішення про сільський бюджет викласти в новій редакції:

        6. Внести зміни доперелікуоб’єктів,фінансування яких буде здійснено за рахунок коштів бюджету розвитку (додаток №6).

 

 

      2.  Додатки  2,3,6до цього рішення є його невід'ємною частиною.

 

     3.Контроль за виконанням рішення покласти на комісію з питаньбюджету та фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики / голова комісії – Москаленко Т.А./.

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                                 Н.П.Пономаренко

 

         

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про затвердження договорів

укладених сільським головою

від імені ради у ІІ кварталі 2016 року

 

          Відповідно до підпункту 43 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада в и р і ш и л а :

 

1.    Затвердити договора укладені  сільським головою  у ІІ кварталі 2016 року від імені сільської ради:

·       №11 від 01.04.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Руденко Т.О   ( 645,00 грн);

·       №12 від 01.04.2016р. між Мошурівською сільською радою та гр.. Соловей В.І.   ( 15130,44 грн);

·       Дод. угода № 1/7 від 04.04.2016р. між Мошурівською сільською радою та  ПП Швець В.Г. ( 600,00 грн);

·       № 52 від 18.04.2016 між Мошурівською сільською радою та Тальнівським міжрайонним управлінням водного господарства  ( 4134,66 грн);

·       № 13 від 18.04.2016р. між Мошурівською сільською радою та ТОВ «Добробут»  ( 3000,00 грн);

·       № 14 від 14.05.2016р. між Мошурівською сільською радою та гр.. Гончарик І.П.  ( 2086,20 грн);

·       № 15 від 11.05.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Полозюк Р.А.  ( 220,00 грн);

·       № 16 від 11.05.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Слюсарський Р.І. (4000,00 грн.);

·       № 18 від 23.05.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Котик Т.В. (760,00 грн.);

·       № 19 від 01.06.2016р. між Мошурівською сільською радою та гр.. Штангей Л.М. (6191,50 грн.);

·       № 20 від 01.06.2016р. між Мошурівською сільською радою та гр.. Гончарик І.П. (3538,00 грн.);

·       № 21 від 03.06.2016р. між Мошурівською сільською радою та КП редакція газети «Тальнівщина» (518,50 грн.);

·       № 28 від 13.06.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Собків Р.В.  ( 4655,00 грн.);

·       № 76 від 23.06.2016 між Мошурівською сільською радою та Тальнівським міжрайонним управлінням водного господарства  ( 4117,68 грн);

 

2.Дане рішення оприлюднити на  дошці оголошень  та сайті Мошурівської сільської ради.

3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету та фінансів та  з питань реалізації державної регуляторної політики  (голова комісії-Москаленко Т.А.).

 

 

 

 

Сільський голова                                                             Н.П.Пономаренко

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

 

Про встановлення місцевих

податків і зборів на 2017 рік 

 

      Відповідно до статті 10,  пункту 12.3 статті 12, статтей 265, 266, 267, 268, 268-1 Податкового кодексу України ( далі - ПКУ) , із змінами внесеними  Законом  України  № 654-VIII від 17.07.2015, Закону України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності» , постанови  Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 р. № 634 «Про порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення  проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування», відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, враховуючи аналіз регуляторного впливу та експертний висновок  постійної комісії з  питань бюджету та фінансів та  з питань реалізації державної регуляторної політики     , сільська рада ВИРІШИЛА :

     

      1.Встановити з 1 січня 2017 року на території села Мошурів        ставки     місцевих податків і зборів    :

 

   * 1.податку  на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб,(визначення понять згідно п.п. 14.1.129 п.14.1 статті 14  ПКУ), при цьому врахувати, що:

     1.1.1. платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

вказані  в п. 266.1.статті 266 ПКУ;

     1.1.2. об’єкти  оподаткування вказані в п.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 ПКУ, а об*єкти, що не є  об’єктом оподаткування, вказані в п.п. 266.2.2 п. 266.2. статті 266 ПКУ;

     1.1.3. згідно п.п. 266.3.1. п.266.3. статті 266 ПКУ, базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток;

     1.1.4. згідно п.п.266.4.1. п.266.4 статті 266 ПКУ, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

 

 а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

 

 б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

 

 в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

 

 Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік);

    1.1.5.ставки податку на 2017 рік для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (ставки податку викладені в додатку 1  до даного рішення);

    1.1.6. встановити  пільгу з податку, що сплачується  з об’єктів  нежитлової нерухомості, що перебувають у власності  релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями), шляхом звільнення  від його сплати ;

    1.1.7.згідно п.п. 266.6.1. п.266.6. статті 266 ПКУ, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

    1.1.8.порядок обчислення суми податку визначений п.266.7 статті 266 ПКУ;

    1.1.9.строки сплати податку визначені п.266.10 статті 266 ПКУ.

 

   * 1.2.транспортного податку, при цьому врахувати, що :

 

    1.2.1.платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пункту 1.2.2.  є об'єктами оподаткування.

     1.2.2. об'єктом оподаткування є легкові автомобілі,  з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

      Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті;

     1.2.3.базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.;

     1.2.4. ставка податкувстановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.

     1.2.5. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

     1.2.6.порядок обчислення та сплати податку визначений п. 267.6. статті 267 ПКУ;

     1.2.7.Строки сплати податку вказані в п. 267.8. статті 267 ПКУ;

 

   *1.3. туристичного збору, при цьому врахувати, що :

     1.3.1.платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають  в село  та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк;

     1.3.2.платниками збору не можуть бути особи, які вказані в п.п. 268.2.2 п.268.2. статті 268 ПКУ;

     1.3.2. ставка збору встановлюється у розмірі  0,5  відсотка до бази справляння збору, визначеної пунктом 268.4  статті 268 ПКУ;

     1.3.3.база справляння збору вказана в п. 268.4. статті 268 ПКУ;

     1.3.4.справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

 

 б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

 

 в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською радою  справляти збір на умовах договору, укладеного з радою.

     1.3.5.порядок сплати збору встановлений п. 268.7. статті 268 ПКУ;

     1.3.6. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу;

    

    *1.4. Збору за місця для паркування транспортних засобів, при цьому врахувати, що :

     1.4.1. платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках;

     1.4.2.об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської ради,  спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

      1.4.3.базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету;

      1.4.3.ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,03  відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

      1.4.4.порядок обчислення та строки сплати збору вказані в п. 268-1.5. статті 268-1 ПКУ;

 

     1.4.5.Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу;

 

     *1.5. встановити з 1 січня 2017  року ставки  єдиного податку  та врахувати, що :

       1.5.1. Платники податку є юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим Податковим кодексом, та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цим кодексом.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

      Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005 ), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;

3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;

4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

1.5.2. не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої групп, особи які вказані в п.291.5. статті 291 ПКУ;

1.5.3. не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групиособи, що вказані в п.291.5-1 статті 291 -1 ПКУ;

              1.5.4..  під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, розуміються  види послуг, вказані в п. 291.7 статті 291 ПКУ; 

              1.5.5. порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп вказаний в  статті 292 ПКУ;

              1.5.6. об’єкт та база оподаткування для платників єдиного податку четвертої груп вказаний в статті 292-1 ПКУ;

  1.5.7.ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі- мінімальна заробітна плата), та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати(згідно додатку 2 до  даного рішення).

         Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПодатковимКодексом;

2) 5відсотки доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

          Для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 Податкового кодексу.

         Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главіІ розділу XIVПодаткового кодексу;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу відповідно.

Ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 Податкового кодексу:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного упідпункті 3 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу;

2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у  главіІ розділу XIVПодаткового кодексу;

3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громадзастосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.

1.5.8.ставки, встановлені пунктами 293.3-293.5 ПКУ, застосовуються з урахуванням  особливостей, вказаних п.293.8 статті 293 ПКУ;

1.5.9. для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування), вказаних в п. 293.9. статті 293 ПКУ;

1.5.10. Податковий (звітний) період вказаний в статті 294 ПКУ;

1.5.11. порядок нарахування та строки сплати єдиного податку вказані в статті 295 ПКУ.

 

          2.Секретарю сільської ради :

          2.1. офіційно оприлюднити  це  рішення та аналіз його  регуляторного впливу в друкованих засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний  строк після його прийняття та підписання.

         При цьому врахувати, що згідно пункту 12.3.4. статті 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється  органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

    В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом..

 

         2.2.Направити копію цього регуляторного акта  в ДПІ в Тальнівському  районі.

         3.Дане рішення набирає чинності з дня  його оприлюднення, але не раніше  01.01.2017року.

         4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питаньбюджету та фінансів та  з питань реалізації державної регуляторної політики /голова комісії –Москаленко Т.А./.

 

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                   Н.П.Пономаренко                                      

 

 

 

 

Додаток № 1

до рішення сільської ради

                                                                                                                    № ______ від ________

 

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у с. Мошурів

на 2017 рік

 

Типи об’єктів житлової та нежитлової нерухомості

Фізичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

 

Юридичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

Об’єкти житлової нерухомості з них

 

 

а) житлові будинки :

- житловий будинок садибного типу

- житловий будинок квартирного типу різної поверховості

 

0,25

 

0,25

б) прибудова до житлового будинку

0,15

0,15

в) квартира

1

1

г) котедж

1

1

ґ)кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах

1

1

д) садовий будинок

0,15

0,15

е) дачний будинок

0,15

0,15

Об’єкти нежитлової нерухомості з них

 

 

а) будівлі готельні (готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку)

 

1

1

б) будівлі офісні (будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей)

0,25

0,25

в) будівлі торговельні (торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування)

0,50

0,50

г) гаражі (гаражі наземні й підземні та криті автомобільні стоянки)

1

1

ґ)будівлі промисловості та склади

1

1

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки)

1

1

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях

0

0

є) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, майстерні тощо  в разі використання цих будівель та приміщень в комерційних цілях (у підприємницькій діяльності)

0,01

0,01

ж) інші будівлі

0,01

0,01

 

 

               

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

 

 

Про  встановлення   ставокземельного

податку,  пільг з його  сплати та  розміру

орендної плати на  2017 рік

           Керуючись  пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до  пункту 7.1. статті 7, підпунктів 12.3.2., 12.3.4. пункту 12.3. та підпункту  12.4.1. пункту 12.4. статті  12, пунктів 30.2. , 30.5. статті  30, статті  274  Податкового кодексу України (далі - ПКУ) із змінами, внесеними  Законом України№ 654-VIII від 17.07.2015,  технічної документації з нормативної  грошової оцінки земель   , виготовленою  ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою» , яке оприлюднене згідно вимог пункту  271.2 статті 272 ПКУ,   врахувавши аналіз регуляторного впливу та експертний висновок  постійної комісії з питань бюджету та фінансів та  з питань реалізації державної регуляторної політики,   сільська  рада ВИРІШИЛА  :

 

     1. Встановити на 2017 рік   ставки  податку по  с.Мошурів           за земельні ділянки , нормативну грошову оцінку яких проведено,  за  один гектар землі   у таких розмірах  (у  відсотках  від  їх  нормативної  грошової оцінки) :

 

     1.1  для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1,  в тому числі  по агрогрупах :

рілля                                     

 

 

29 е    23406.26 х 0,1% х 1,2 = 28.09

37 е    18386.53 х 0,1% х 1,2 = 22.04

38 е    12814.74 х 0,1% х 1,2 = 15,37

39 е    10586.52 х 0,1% х 1,2 = 12,70

40 е    32315.38 х 0,1% х 1,2 = 38,77

41 е    36216.00 х 0,1% х 1,2 = 43,46

49 е    28414.75 х 0,1% х 1,2 = 34,09

50 е    21171.80 х 0,1% х 1,2 = 25,40

51 е    17272.42 х 0,1% х 1,2 = 20,72

141     6685.90   х 0,1% х 1,2 = 8,01

208 е   31201.27 х 0,1% х 1,2 = 44,92

209 е   38444.22 х 0,1% х 1,2 = 46,12

210 е   31201.27 х 0,1% х 1,2= 37,44

215 е   23401.26 х 0,1% х 1,2= 28,08

 

  1.2-багаторічні насадження  - агрогруппа:

 

29 е    15242.80 х 0,03% х 1,2= 5.48

37 е    10974.96 х 0,03% х 1,2= 3.94

38 е    12814.74 х 0,03% х 1,2= 4.62

39 е    10586.52 х 0,03% х 1,2= 3.81

40 е    32315.38 х 0,03% х 1,2= 11.62

41 е    36216.00 х 0,03% х 1,2= 13.03

49 е    28414.75 х 0,03% х 1,2= 10.22

50 е    21171.80 х 0,03% х 1,2= 7.62

51 е    17272.42 х 0,03% х 1,2= 7.45

141     6685.90   х 0,03% х 1,2= 2.41

208 е  31201.27 х 0,03% х 1,2= 13.47

209 е  38444.22 х 0,03% х 1,2= 13.83

210 е  31201.27 х 0,03% х 1,2= 11.23

215 е  23401.26 х 0,03% х 1,2= 7.70

                                          

 1.3 сіножаті    - агрогруппа: -    

29 е    4471.42 х 0,1% х 1,2= 5.36

37 е    3193.69 х 0,1% х 1,2= 3.82

38 е    2129.55 х 0,1% х 1,2= 3.14

50 е    3513.44 х 0,1% х 1,2= 4.21

51 е    2873.95 х 0,1% х 1,2= 3.44

141     1277.73 х 0,1% х 1,2= 1.53

208 е   6281.22 х 0,1% х 1,2= 7.53

209 е   7771.28 х 0,1% х 1,2= 9.32

210 е   6387.39 х 0,1% х 1,2= 7.66

215 е   4471.42 х 0,1% х 1,2= 5.36

 

1.4 пасовища - агрогруппа        -

29 е    3674.56 х 0,1% х 1,2= 4.40

37 е    2712.83 х 0,1% х 1,2= 3.25

38 е    1749.85 х 0,1% х 1,2= 2.10

39 е    1121 х 0,1% х 1,2 = 1.68

40 е    5074.69 х 0,1% х 1,2= 6.08

41 е    5686.70 х 0,1% х 1,2= 6.82

50 е    3513.44 х 0,1% х 1,2= 4.21

51 е    2187.00 х 0,1% х 1,2= 2.61

141     1050.41 х 0,1% х 1,2= 1.26

208 е  5162.12 х 0,1% х 1,2= 6.19

209 е  6299.96 х 0,1% х 1,2= 7.56

210 е  5162.12 х 0,1% х 1,2= 6.19

215 е  3674.56 х 0,1% х 1,2= 4.40                                          

 

  1.5. - на забудовані землі  -  перша економіко-планувальна зона

 

Квартал: 16;18;19;26;31;32;33.

21,41 х 1%  х  3%  х  10000 х 1.249х1,433 = 114.95

Квартал : 15;17;20;21;35;36.

20,39 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249х1,433  = 109.47

Квартал : 22.

18,76 х 1%  х  3%  х  10000 х1,249 х1,433  = 100.71

Квартал : 23.

19,78 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433  = 106.20

Квартал : 24;25.

20,59 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 110.54

Квартал : 27;30.

22,43 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 120,42

Квартал : 28;29.

 21,82 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433  = 117.15

Квартал : 34.

 2,14 х 1%  х  3%  х  10000 х  1,249 х 1,433  =  11.47

Квартал : 37.

10,20 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433  = 54.75

Квартал : 38;39.

19,37 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 104.00

Квартал : 40;41;42;43;44.

18,35 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х1,433 = 98.52

 

1,6  За землі під будівлями і спорудами;  

Квартал: 16.

17.37 х 1% х 3% х 10000 х 1,249 х1,433 = 93.27

Квартал: 27

19.61 х 1 % х3% х 10000 х 1,249 х 1,433  = 105.29

 

1,7 За землі технічної інфраструктури

Квартал: 19,

17.37 х 1% х 10000 х 1,249 х 1,433  = 3109,54

 

1.8 землі комерційного використання –

Квартал: 21;

63.67 х 1% х 10000 х 1,249 х 1,433  = 11395,76

Квартал: 26.

66.86 х 1% х 10000 х 1,249 х 1,433  = 11966,70

 

1,9-За землі під водним фондом (ставки)

13,37 х 1% х 25% х 10000 х1,249х 1,433 = 5982,46

10.97 х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4906,88

10.41 х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4660,98

 9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4326,87

 

2-За землі  громадського призначення

 Квартал:18;26;30.

14,98 х 1 % х 10000 х 1,249 х 1,433  = 2681,14

Квартал: ;25.

 27.25 х 1%  х 10000 х 1,249 х 1,433  = 4877,81

Квартал: 1.

 12,29 х 1%  х 10000 х 1,249 х 1,433  = 2199,67

 

2,1.- забудовані землі -   друга економіко-планувальна зона

 

           Квартал:  1;10;11;12;13;14;46;48;52;53;54.

 

17,56 х 1%  х  3%  х  10000 х1,249 х1,433  = 94,28

           Квартал:  2;6;7;51.

17,91 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 96,16

           Квартал: 3;5;8;49;50.

17,03 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 91,43

           Квартал: 4;9;47.

16,16 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 99,00

           Квартал : 45;55;56.

 18,44 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 99,00

 

2.2-За землі під водним фондом (ставки)

 Квартал: 2;

10.97 х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4,906,88

Квартал: 47;

10.41 х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4660,98

Квартал: 49;

 9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4326,87

 

 2.3.- забудовані землі -   третя економіко-планувальна з

          Квартал : 57.

18,37 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,249 х 1,433 = 78,92

 

 2.4 -За землі під будівлями і спорудами;  

Квартал: 1.

15.35х 1% х 3% х 10000 х 1,249 х 1,433  = 82,40

 5.2.-За землі під водним фондом (ставки)

9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,249 х 1,433 = 4325,66

  2.5-За землі транспорту

Квартал: 57,

23,58 х 1% х 10000 х 1,249 х 1,433  =4220,58

 

 

    1.8. за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, у розмірі 0,03 відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

    1.9.за земельні ділянки (в межах населених пунктів) на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення, використання яких не пов'язано з функціональним призначенням цих територій та об'єктів, у розмірі 0,15 відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

    1.10. за земельні ділянки (в межах населених пунктів), що відносяться до земель залізничного транспорту (крім земельних ділянок, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди і які оподатковуються на загальних підставах),  а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, та земельні ділянки,  надані для розміщення об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, справляється у розмірі 0,25 відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

     1.11. за земельні ділянки (за межами населених пунктів), надані для розміщення об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, у розмірі 0,25 відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

     2.  . Встановити на 2017 рік   ставки  податку  за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено:

 

     2.1. за один гектар несільськогосподарських угідь, зайнятих господарськими будівлями (спорудами), у розмірі 3відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

 

      2.2.. за земельні ділянки, надані підприємствам промисловості, транспорту ,  залізничного транспорту,  за винятком земельних ділянок залізничного транспорту, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди, зв'язку, енергетики, а також підприємствам і організаціям, що здійснюють експлуатацію ліній електропередач (крім сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення),  у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

 

      2.3.. За земельні ділянки на землях водного фонду, а також за земельні ділянки лісогосподарського призначення та які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, встановлюється у розмірі 3відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

 

     3. Ставки  земельного податку та розмір орендної плати  у  2017  році  застосовуються   згідно затвердженої  нормативноїгрошової  оцінкиземель села  ,проіндексованої  на коефіцієнт, який  буде встановлений законодавчими актами, прийнятими в січні-лютому   2017року.

 

    4. Відповідно до норми   п.274.2. ст..274 ПКУ , встановити  на 2017 рік ставку податку  у розмірі  3  відсотки  від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

 

   5. Взяти до відома ,  що :

   5.1.платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України;

 

   5.2. об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності з урахуванням особливостей визначених п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України;

 

   5.3. базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок,  з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено;

 

   5.4. база оподаткування розраховується з урахуванням пільг, передбачених ст. 281, ст. 282 Податкового кодексу України;

 

   5.5. визначені  земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню з урахуванням особливостей,  визначених ст. 283 Податкового кодексу України та особливості застосування пільгового оподаткування відповідно до ст. 284 Податкового кодексу України;

 

     5.6.. Податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством;

 

     5.7. податковимперіодом  для плати за землю є календарний рік.Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

 

    5.8. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру;

 

    5.9. порядок обчислення плати за землю встановлений статтею 286 ПКУ;

 

    5.10. пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб встановлені статтею 281 ПКУ;

    5.11. пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб встановлені статтею 282 ПКУ;

 

    5.12 земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком, перераховані в статті 283 ПКУ;

 

     6. Надати податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку :

                                                                                                                             

    6.1. органи державної влади та органи місцевого самоврядування , бюджетні установи в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ.

    При цьому врахувати :

-  що головною  загальною особливістю, основним  результатом   їх діяльності є надання безоплатних  послуг;

- в разі, коли платники податку, які користуються пільгами з цього податку, самостійно не використовують (надають в оренду)  земельну ділянку, окремі

будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

   

     7. Розмір орендної плати на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля, сіножаті пасовища) та земельні ділянки під водним фондом  встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем,  але річна сума платежу не  може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та  не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

 

     8.Розмір орендної плати на земельні ділянки комерційного призначення встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем,  але річна сума платежу не  може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та  не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки за 1 м2 земель населеного пункту сільської ради.

 

     9.Орендна плата за землі промисловості, транспорту та зв’язку, та надані для розміщення та експлуатації об’єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи  технологічну інфраструктуру таких об’єктів ( виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти ( пристрої), електричні підстанції, електричні мережі )   встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем,  але річна сума платежу не  може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та  не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

 

     10.Секретарю сільської ради  офіційно оприлюднити  це  рішення та аналіз його  регуляторного впливу в друкованих засобах масової інформації не пізніше як у десятиденний  строк після його прийняття та підписання.

 

    При цьому врахувати, що згідно пункту 12.3.4. статті 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється  органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

    В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом..

 

    11. Спеціалісту-землевпоряднику сільської ради після оприлюднення  цього рішення, подати його копію в ДПІ в Тальнівському районі, але не пізніше 25 грудня цього року. 

 

     12. Рішення «Про  встановлення   ставокземельногоподатку,  пільг з його  сплати та  розміру орендної плати на  2017 рік» набирає чинності після його  оприлюднення в термін, визначений  підпунктом   12.3.4. пункту 12.3. статті 12 Податкового кодексу України , але не раніше 01.01.2017 року. 

 

    13. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету та фінансів та  з питань реалізації державної регуляторної політики  /голова комісії – Москаленко Т.А./.

 

 

 

 

Сільський голова                                                      Н.П.Пономаренко    

 

 

 

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

                                                     

Про розгляд листа Тальнівської ЦРЛ

 

 

          Розглянувши лист Тальнівської ЦРЛ про виділення субвенції для працівників Мошурівської амбулаторії ЗПСМ на виплату заробітної плати та нарахування на заробітну плату, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи фінансовий стан сільського бюджету, сільська рада  ВИРІШИЛА:

 

 

          1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про позицію щодо можливості

надання дозволу на розроблення

документації із землеустрою у

власність гр.Поліщук Л.Б.

 

 

          Розглянувши лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 23.06.2016 р.,  щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської сільської ради гр. Поліщук Л.Б.  та викопіювання з плану землекористування Мошурівської  сільської ради, відповідно до доручення Віце - прем’єр - міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового - комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/ 1-14 , наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» , керуючись статтею 118 Земельного кодексу України, п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради , сільська рада ВИРІШИЛА :

 

          1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,9670 га  гр.Поліщук Ларисі Богданівні,   врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористалася.

                        2.  Землевпоряднику сільської ради Найчуку С.П. направити копію цього  рішення в Головне управління Держгеокадастру  у Черкаській області.

 

 

           

 

 

 

Сільський голова                                                                     Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про позицію щодо можливості

надання дозволу на розроблення

документації із землеустрою у

власність гр.Коломієць О.В.,Мельник А.Ю.

Ворона О.Ф.

 

 

          Розглянувши лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 23.06.2016 р.,  щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської сільської ради гр.Коломієць О.В., Мельник А.Ю. та Воронаі О.Ф., як учаснику АТО та викопіювання з плану землекористування Мошурівської  сільської ради, відповідно до доручення Віце - прем’єр - міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового - комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/ 1-14 , наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» , керуючись статтею 118 Земельного кодексу України, п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради , сільська рада ВИРІШИЛА :

 

          1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,9600га  гр. Коломієць Олені Володимирівні,   врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористалася.

          1.1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,7075 га  гр. Мельник Антоніні Юріївні,   врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористалася.

          1.2. Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,9670 га  гр. Вороні Олександру Федоровичу,  як учаснику АТО,  врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

 

                        2.  Землевпоряднику сільської ради Найчуку С.П. направити копію цього  рішення в Головне управління Держгеокадастру  у Черкаській області.

 

 

           

 

 

 

Сільський голова                                                                     Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про позицію щодо можливості

надання дозволу на розроблення

документації із землеустрою у

власність гр.Крот О.М.

 

          Розглянувши лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 23.06.2016 р.,  щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської сільської ради гр. Крот О.М., як учаснику АТО  та викопіювання з плану землекористування Мошурівської  сільської ради, відповідно до доручення Віце - прем’єр - міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового - комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/ 1-14 , наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» , керуючись статтею 118 Земельного кодексу України, п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради , сільська рада ВИРІШИЛА :

 

          1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,5535 га  гр. Крот Олександру Миколайовичу,  як учаснику АТО, врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

                        2.  Землевпоряднику сільської ради Найчуку С.П. направити копію цього  рішення в Головне управління Держгеокадастру  у Черкаській області.

 Сільський голова                                                                     Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про позицію щодо можливості

надання дозволу на розроблення

документації із землеустрою у

власність гр. Василюк М.І., Біленький С.О.,

Чорнобай Д.П., Лук»яненко О.О.,  Чорнобай І.О

 

          Розглянувши лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 23.06.2016 р.,  щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської сільської ради гр. Василюк М.І., Біленький С.О.,Чорнобай Д.П., Лук»яненко О.О.,  Чорнобай І.О.  та викопіювання з плану землекористування Мошурівської  сільської ради, відповідно до доручення Віце - прем’єр - міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового - комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/ 1-14 , наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» , керуючись статтею 118 Земельного кодексу України, п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради , сільська рада ВИРІШИЛА :

 

          1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 2 га  гр. Василюк М.І,    врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

          1.1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 2 га  гр. Біленькому С.О.,   врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

          1.2. Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 2 га  гр. Чорнобай Д.П.,   врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

          1.3.  Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 2 га  гр. Лук»яненко О.О.   врахувавши, що  раніше  правом на безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

          1.4. Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 2 га  гр. Чорнобай І.О.   врахувавши, що  раніше  правом на безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався.

 

                        2.  Землевпоряднику сільської ради Найчуку С.П. направити копію цього  рішення в Головне управління Держгеокадастру  у Черкаській області.

 

 

 

 

 

 

СІльський голова                                                                 Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

ДЕСЯТА СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

____________________

          с.Мошурів

 

Про підняття клопотання про

присвоєння почесного звання

України «Мати-героїня»

Хлипало Л.Ю.

 

 

 

          Заслухавши інформацію сільського голови Пономаренко Н.П. про підняття клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» жінкам ,які народили і виховали до восьмирічного віку п»ятьох і більше дітей, на виконання   Указу Президента України від 28.07.2007 №674/2007 «Про внесення змін до Положення про почесні звання України» ,Указу Президента України від 06.02.2008р.№102/2008 «Про деякі питання нагородної справи в Україні», статті 39 Закону України «Про місцеве самоврядуванні в Україні», враховуючи  думку депутатів, сільська рада в и р і ш и л а :

         

          1.Підняти клопотання перед Тальнівською РДА про підняття клопотання перед Президентом України  щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п»ятеро і більше дітей, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім»ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти,розвитку їх творчих здібностей,формування високих духовних і моральних якостей :

 

 Хлипало Любов Юліанівні,1956 р.н.

 

          2.Секретарю сільської ради Андрошенко Т.Н. подати до Тальнівської РДА  документи про порушення клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», нагородний лист та довідки про народження і виховання дітей, копії свідоцтв про народження дітей, копії документів про освіту дітей, характеристики дітей    копію паспорта матері, копію протоколу та витяг з рішення.

 

         

          3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань  освіти, культури, спорту, охорони здоров»я, материнства й дитинства та соціального захисту населення у /голова комісії-Шкода С.І./.

 

         

 

Сільський голова                                                             Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

на восьму 

 

 

  ПРОЕКТ

 

 

МОШУРІВСЬКА      СІЛЬСЬКА     РАДА

ВОСЬМА СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ  VІІ СКЛИКАННЯ

_______________________________________________________

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

с.Мошурів

 

Про виконання бюджету

сільської ради за І квартал

2016 року

 

 

          Заслухавши та обговоривши  інформацію бухгалтера сільської ради  О.М. Зеленюк „Про виконання бюджету сільської ради за І квартал2016року”, відповідно  пп. 23 п.1 статті 26 Закону України  „Про місцеве самоврядування в Україні”,  сільська  рада  в и р і ш и л а :

 

          1. Інформацію бухгалтера Мошурівської сільської ради О.М. Зеленюк „Про виконання бюджету сільської ради за І квартал 2016 року ” взяти до відома.

          2. Затвердити звіт про виконання бюджету сільської ради за І квартал 2016 року згідно з додатками 1,2 (додаються).

          3. Дане рішення вступає в силу з дня оприлюднення на офіційному сайті Мошурівської сільської ради.

         

 

 

Сільський голова                                                       Н.П. Пономаренко

 

 

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

до рішення  сесії № 1-8/2016

 

 

 

від 26.05.2016

 

 

Виконання дохідної частини загального фонду Мошурівської сільської ради за І квартал 2016 року

 

           Найменування     показників

Код

План

Фактично

% виконання

 

 

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів

13010000

0

550

0,0

 

Акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів

14040000

2450

2520

102,8

 

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками обєктів житлової нерухомості

18010100

0

238

0,0

 

Земельний податок з юридичних осіб

18010500

1172

10965

935,5

 

Орендна плата з юридичних осіб

18010600

187387

300527

160,4

 

Земельний податок з фізичних осіб

18010700

0

1252

0,0

 

Орендна плата з фізичних осіб

18010900

24525

76765

313,0

 

Надходження від орендної плати за користування майном, що перебуває у комунальній власності

22080400

14190

17136

120,7

 

Державне мито

22090100

8

7

87,2

 

Адміністративні штрафи та інші санкції

21081100

0

391

0,0

 

Єдиний податок

18050000

36377

92678

254,7

 

Субвенції

41030000

124945

124945

73,1

 

Всього

 

391054

627974

160,6

 

 

Секретар сільської ради                                     Т.Н.Андрошенко

 

 

 

Додаток № 2

 

 

 

До рішення  № 1-8 /2016 від 26.05.2016

 

Виконання видаткової частини загального фонду бюджету Мошурівської сільської ради за І квартал 2016 року

 

КФК

КЕКВ

КЕКВ

Затв. на відпов. період

Касові видатки

% виконання

 

10116 органи місцевого самоврядування

2111

Заробітна плата

112361

89148

79,3

 

2120

Нарахування

26553

21923

82,6

 

2210

Предмети,матеріали, обладнання

6500

6026

92,7

 

2240

Оплата послуг (крім комун.)

10040

1780

17,7

 

2250

Видатки на відрядження

2700

270

10,0

 

2273

оплата електроенергії

8600

7337

85,3

 

2800

інші поточні видатки

1923

894

46,5

 

 

Разом

168677

127378

75,5

 

90412 Соц. захист населення

2730

Інші виплати населенню

37000

23900

64,6

 

 

Разом

37000

23900

64,6

 

100203 Благоустрій міст, сіл

2111

Заробітна плата

6201

2070

33,4

 

2120

Нарахування

1365

455

33,3

 

2210

Предмети,матеріали, обладнання

10000

4775

47,8

 

2240

Оплата послуг (крім комун.)

3012

3

0,1

 

2273

оплата електроенергії

17000

16441

96,7

 

2800

Інші видатки

100

29

29,0

 

 

Разом

37678

23773

63,1

 

110201 Бібліотека

2111

Заробітна плата

9228

8439

91,4

 

2120

Нарахування

2631

2311

87,8

 

2210

Предмети,матеріали, обладнання

700

0

0,0

 

2240

Оплата послуг (крім комун.)

465

11

2,4

 

2273

оплата електроенергії

4550

3682

80,9

 

2800

Інші видатки

88

85

96,6

 

 

Разом

17662

14528

82,3

 

110204 Будинок культури

2111

Заробітна плата

14640

14597

99,7

 

2120

Нарахування

4019

3219

80,1

 

2210

Предмети,матеріали, обладнання

5000

3536

70,7

 

2240

Оплата послуг (крім комун.)

24

19

79,2

 

2250

Видатки на відрядження

150

0

0,0

 

2273

оплата електроенергії

16200

10989

67,8

 

2800

Інші видатки

148

146

98,6

 

 

Разом

40181

32506

80,9

 

110502 Культ.-масові заходи

2210

Предмети,матеріали, обладнання

11000

999

9,1

 

 

Разом

11000

999

9,1

 

130106 Спорт. Заходи

2210

Предмети,матеріали, обладнання

16000

16000

100,0

 

 

Разом

16000

16000

100,0

 

170703 Заходи, повязані з утриманням доріг

2240

Оплата послуг (крім комун.)

5000

2000

40,0

 

 

Разом

5000

2000

40,0

 

100202 Водопостачання і водовідведення

2610

поточні трансферти підприємствам

6563

0

0,0

 

 

Разом

6563

0

0,0

 

250380 Інші субвенції

2620

Трансферти органам управління інших рівнів

40045

40045

100,0

 

 

Разом

40045

40045

100,0

 

160101 Землеустрій

2240

Оплата послуг (крім комун.)

5000

0

0,0

 

 

Разом

5000

0

0,0

 

70101 Дитячий Садок

2111

Заробітна плата

63200

55484

87,8

 

2120

Нарахування

15530

13010

83,8

 

2210

Предмети,матеріали, обладнання

2000

0

0,0

 

2230

видатки на хачування

10700

7988

51,4

 

2240

Оплата послуг (крім комун.)

1270

61

4,8

 

2272

оплата водопостачання

1670

1654

99,0

 

2273

оплата електроенергії

8400

6472

77,0

 

2273

оплата інших енергоносіїв

0

0

0,0

 

 

 

102770

84669

82,4

 

Всього видатків

 

 

487576

365798

75,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Секретар сільської ради                                                  Т.Н.Андрошенко

 

 

 

 

                                                                                                  ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_____ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  _____________________

             с.Мошурів

 

 

Про проект рішення «Про встановлення місцевих

податків і зборів на 2017 рік»

 

      Відповідно до статті 10,  пункту 12.3 статті 12, статтей 265, 266, 267, 268, 268-1 Податкового кодексу України ( далі - ПКУ) , із змінами внесеними  Законом  України  № 654-VIII від 17.07.2015, Закону України  «Про засади державної  регуляторної політики  у сфері  господарської діяльності» , постанови  Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 р. № 634 «Про порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення  проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування», відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, враховуючи аналіз регуляторного впливу та експертний висновок  постійної комісії з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики , сільська рада ВИРІШИЛА :

     

      1.Встановити з 1 січня 2017 року на території с.Мошурів          місцеві податки і збори    :

 

   * 1.податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об’єктів житлової нерухомості  та   для об’єктів нежитлової нерухомості(визначення понять згідно п.п. 14.1.129 п.14.1 статті 14  ПКУ), при цьому врахувати, що:

     1.1.1. платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

вказані  в п. 266.1.статті 266 ПКУ;

     1.1.2. об’єкти  оподаткування вказані в п.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 ПКУ, а об*єкти, що не є  об’єктом оподаткування, вказані в п.п. 266.2.2 п. 266.2. статті 266 ПКУ;

     1.1.3. згідно п.п. 266.3.1. п.266.3. статті 266 ПКУ, базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток;

     1.1.4. згідно п.п.266.4.1. п.266.4 статті 266 ПКУ, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

 

 а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

 

 б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

 

 в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

 

 Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік);

    1.1.5.ставки податку на 2017 рік для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування (ставки податку викладені в додатку 1  до даного рішення);

    1.1.6. встановити  пільгу з податку, що сплачується  з об’єктів  нежитлової нерухомості, що перебувають у власності  релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями);

    1.1.7.згідно п.п. 266.6.1. п.266.6. статті 266 ПКУ, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

    1.1.8.порядок обчислення суми податку визначений п.266.7 статті 266 ПКУ;

    1.1.9.строки сплати податку визначені п.266.10 статті 266 ПКУ.

 

   * 1.2.транспортний податок, при цьому врахувати, що :

 

    1.2.1.платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пункту 1.2.2.  є об'єктами оподаткування.

     1.2.2. об'єктом оподаткування є легкові автомобілі,  з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

      Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті;

     1.2.3.базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.;

     1.2.4. ставка податкувстановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пункту 1.2.2.

     1.2.5. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року;

     1.2.6.порядок обчислення та сплати податку визначений п. 267.6. статті 267 ПКУ;

     1.2.7.Строки сплати податку вказані в п. 267.8. статті 267 ПКУ;

 

   *1.3. туристичний збір, при цьому врахувати, що :

     1.3.1.платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають  в село  та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк;

     1.3.2.платниками збору не можуть бути особи, які вказані в п.п. 268.2.2 п.268.2. статті 268 ПКУ;

     1.3.2. ставка збору встановлюється у розмірі  0,5  відсотка до бази справляння збору, визначеної пунктом 268.4  статті 268 ПКУ;

     1.3.3.база справляння збору вказана в п. 268.4. статті 268 ПКУ;

     1.3.4.справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

 

 б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

 

 в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською радою  справляти збір на умовах договору, укладеного з радою.

     1.3.5.порядок сплати збору встановлений п. 268.7. статті 268 ПКУ;

     1.3.6. базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу;

    

    *1.4. Збір за місця для паркування транспортних засобів, при цьому врахувати, що :

     1.4.1. платниками збору є юридичні особи, їх філії (відділення, представництва), фізичні особи - підприємці, які згідно з рішенням сільської організовують та провадять діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках;

     1.4.2.об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської ради,  спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

      1.4.3.базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету;

      1.4.3.ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,03  відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

      1.4.4.порядок обчислення та строки сплати збору вказані в п. 268-1.5. статті 268-1 ПКУ;

 

     1.4.5.Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу;

 

     *1.5. встановити з 1 січня 2017  року єдиний податокта врахувати, що :

       1.5.1. Платники податку є юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим Податковим кодексом, та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цим кодексом.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

      Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005 ), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;

3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;

4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

1.5.2. не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої групп, особи які вказані в п.291.5. статті 291 ПКУ;

1.5.3. не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групиособи, що вказані в п.291.5-1 статті 291 -1 ПКУ;

              1.5.4..  під побутовими послугами населенню, які надаються першою та другою групами платників єдиного податку, розуміються  види послуг, вказані в п. 291.7 статті 291 ПКУ; 

              1.5.5. порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп вказаний в  статті 292 ПКУ;

              1.5.6. об’єкт та база оподаткування для платників єдиного податку четвертої груп вказаний в статті 292-1 ПКУ;

  1.5.7.ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі- мінімальна заробітна плата), та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати(згідно додатку 2 до  даного рішення).

         Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПодатковимКодексом;

2) 5відсотки доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

          Для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, ставка єдиного податку встановлюється у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 Податкового кодексу.

         Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главіІ розділу XIVПодаткового кодексу;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу відповідно.

Ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 Податкового кодексу:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного упідпункті 3 пункту 291.4 статті 291 ПодатковогоКодексу;

2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у  главіІ розділу XIVПодаткового кодексу;

3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

У разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громадзастосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.

1.5.8.ставки, встановлені пунктами 293.3-293.5 ПКУ, застосовуються з урахуванням  особливостей, вказаних п.293.8 статті 293 ПКУ;

1.5.9. для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування), вказаних в п. 293.9. статті 293 ПКУ;

1.5.10. Податковий (звітний) період вказаний в статті 294 ПКУ;

1.5.11. порядок нарахування та строки сплати єдиного податку вказані в статті 295 ПКУ.

 

           2.Секретарю сільської ради :

          2.1.Оприлюднити  дане   рішення та аналіз його  регуляторного впливу на  сайті сільської ради,  про що оголосити  в районній газеті «Тальнівщина» до 15  липня цього року.

         2.2. Направити копію цього регуляторного акта  до Державної регуляторної служби України.

         3.Дане рішення набирає чинності з  дня  його оприлюднення, але не раніше  01.01.2017року.

         4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію  з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики / голова комісії- Москаленко Т.А./.

 

Сільський голова                                                                   Н.Пономаренко                                       

 

Додаток № 1

до рішення сільської ради

                                                                                                                    № ______ від ________

 

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у с. Мошурів

на 2017 рік

 

Типи об’єктів житлової та нежитлової нерухомості

Фізичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

 

Юридичні особи

( у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр загальної площі об’єкта житлової та нежитлової нерухомості)

Об’єкти житлової нерухомості з них

 

 

а) житлові будинки :

- житловий будинок садибного типу

- житловий будинок квартирного типу різної поверховості

 

0,25

 

0,25

б) прибудова до житлового будинку

0,15

0,15

в) квартира

1

1

г) котедж

1

1

ґ)кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах

1

1

д) садовий будинок

0,15

0,15

е) дачний будинок

0,15

0,15

Об’єкти нежитлової нерухомості з них

 

 

а) будівлі готельні (готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку)

 

1

1

б) будівлі офісні (будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей)

0,25

0,25

в) будівлі торговельні (торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування)

0,50

0,50

г) гаражі (гаражі наземні й підземні та криті автомобільні стоянки)

1

1

ґ)будівлі промисловості та склади

1

1

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки)

1

1

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях

0

0

є) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, майстерні тощо  в разі використання цих будівель та приміщень в комерційних цілях (у підприємницькій діяльності)

0,01

0,01

ж) інші будівлі

0,01

0,01

 

 

Секретар сільської ради                                                                Т.Н.Андрошенко

  Експертний висновок

постійної комісії сільської ради з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта – рішення Мошурівської    сільської  ради «Про встановлення  місцевих податків і зборів  на 2017 рік» 

 

 

         Розробник проекту регуляторного акта -  виконком сільської  ради, уповноважений на це сільською радою .

 

         1. Проект регуляторного акта - рішення сільської  ради «Про встановлення  місцевих податків і зборів  на 2017 рік» відповідає принципам державної регуляторної політики, встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

         2. Проект регуляторного акта -  рішення сільської  ради відповідає вимогам статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо підготовки аналізу регуляторного впливу:

*Відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами (надалі - кодекс) визначено вичерпний перелік місцевих податків і зборів, порядок їх адміністрування, компетенцію контролюючих органів та повноваження сільських  рад щодо встановлення їх рівня.

Кодексом визначено, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (надалі - податок), є обов’язковим для встановлення місцевими радами, які зобов’язані у визначений період прийняти відповідне рішення про встановлення ставок податку на об’єкти житлової нерухомості з розрахунку на календарний рік  у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного ( податкового) року.

Таким чином, з метою безумовного виконання вимог кодексу та недопущення суперечливих ситуацій, необхідно прийняти регуляторний акт, який установлюватиме ставки податку на об’єкти житлової та нежитлової  нерухомості, ставки єдиного, транспортного податку та збори за паркову автомобілів та туристичний збір.

         *визначення розміру ставок податку не може бути здійснено за допомогою ринкових механізмів, так як податок на нерухоме майно є новим видом податку, який до теперішнього часу не застосовувався на території України, а встановлення розмірів місцевих податків і зборів згідно з кодексом можливе лише шляхом прийняття сільською  радою відповідного регуляторного акта;

            *на теперішній час сільською радою не прийнято жодного регуляторного акта, яким би встановлювалися ставки податку на нерухоме майно, в т.ч. житлове та нежитлове майно,  тому що це новий вид податку.

          Тому, зазначена проблема не може бути розв’язана за допомогою чинних регуляторних актів;

           *відповідно до вимог кодексу платниками податку є фізичні і юридичні особи, які є власниками об’єктів житлової нерухомості та нежитлової нерухомості, а вони, у свою чергу - часткою територіальної громади. У разі прийняття запропонованого регуляторного акта територіальна громада, як платник податку, буде мати лише особисті фінансові витрати на його сплату та отримає визначені вигоди для себе від додаткових  надходжень від сплати податку, що надасть змогу направити їх на поліпшення її соціальних гарантій. Щодо органів місцевого самоврядування, то для них прийняття цього рішення  надасть можливість збільшення обсягів доходів до бюджету села, а відповідно і його видатків, для забезпечення потреб громади та фінансування міських програм і не понесе ніяких додаткових витрат;

           *встановлення ставок місцевих податків і зборів  з урахуванням бази оподаткування відповідно до вимог кодексу, що забезпечить  соціальну справедливість при оподаткуванні об’єктів нерухомості та стабільні надходження до сільського  бюджету від сплати встановленого податку.

             *у ході пошуку альтернативних способів досягнення визначених цілей доцільно розглянути такі можливості:

-   пропозицію відмови від уведення в дію запропонованого акта;

-   здійснення регулювання нормативним актом іншого органу;

-   установлення диференційованого рівня податку.

     У разі відмови від уведення в дію запропонованого регуляторного акта не буде забезпечено безумовне виконання вимог чинного законодавства.

Здійснення регулювання нормативним актом іншого органу не є можливим у зв’язку з тим, що право самостійно встановлювати розмір місцевих податків і зборів  відповідно до чинного законодавства належить сільській  раді шляхом прийняття відповідного рішення.

За умови того, що кодексом уже передбачається диференційований підхід до визначення розміру податку, який залежить від розміру площі, неможливо прийняти нормативний акт із визначенням диференційованого рівня податку;

            *запропонований спосіб вирішення зазначеної проблеми є найбільш доцільним з огляду на можливість виконання та ефективну реалізацію регуляторного акта, який повністю відповідає повноваженням сільської  ради відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Лише у такий спосіб можна вирішити зазначені проблеми найкращим чином, ураховуючи інтереси територіальної громади, платників податку та органів місцевого самоврядування;

            *запропонований спосіб досягнення цілей є єдиним і безумовним шляхом вирішення проблеми і ґрунтується на загальнообов’язковості виконання всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування норм зазначеного рішення;

          *після впровадження всіх механізмів щодо адміністрування податку на державному рівні, із прийняттям цього регуляторного акта передбачаються надходження до бюджету міста від сплати податку;

           *досягнення цим регуляторним актом визначених цілей вплине на витрати територіальної громади (платників податку) у вигляді коштів на сплату податку, але й  надасть вигоди, а саме додаткові надходження до бюджету села  для направлення їхна поліпшення соціальних гарантій тієї ж територіальної громади;

           *після отримання сформованого Державного реєстру речових прав на нерухоме майно можливо буде визначити кількісні показники результативності дії запропонованого регуляторного акта, а саме обсяг надходжень до сільського бюджету від уплати податку.

 

 

 

Крім кількісних показників, до вигод належить забезпечення поліпшення соціальних гарантій населення та фінансування сільських  програм за рахунок збільшення надходжень коштів до сільського бюджету, у тому числі від сплати місцевих податків і зборів;

          *упровадження та виконання вимог регуляторного акта не залежить від ресурсів органу місцевого самоврядування, а платники податку повинні сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по ставках, передбачених проектом цього рішення, та відповідно до норм, передбачених Податковим кодексом  України;

          *у подальшому внесення змін до зазначеного рішення можливе у разі зміни чинного законодавства України або виникнення необхідності у нормативному врегулюванні певних правовідносин;

           *термін дії запропонованого регуляторного акта – 2016 рік .

За підсумками аналізу відстеження його результативності, а також у разі потреби та з прийняттям  урядом нормативних актів, до нього теж будуть уноситися відповідні зміни згідно з регуляторною процедурою;

          *насамперед, потрібно буде оцінити достатньо реалістичні показники в досягненні задекларованих цілей.

Після впровадження  на державному  рівні всіх механізмів адміністрування податку пропонується здійснювати оцінку показників результативності дії регуляторного акта за показниками надходження коштів до бюджету села;

           *у зв’язку з тим, що для визначення рівня результативності дії регуляторного акта необхідно використовувати виключно статистичні дані, базове відстеження буде здійснено через шість місяців після набрання його чинності.

Повторне відстеження планується провести через рік після набуття чинності регуляторного акта. За результатами  проведеного відстеження  буде можливо порівняти показники базового та повторного відстежень. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом унесення відповідних змін до регуляторного акта.

 

         3. Узагальнений висновок

 

          Враховуючи проведену експертизу, проект регуляторного акта – рішення сільської  ради  та аналіз його регуляторного впливу відповідають вимогам статей 4 та 8 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

 

    

 

Голова постійної комісії сільської

ради з бюджету і фінансів та з питань

реалізації державної регуляторної політики                   Т.Москаленко

 

 

Аналіз  регуляторного  впливу

до  проекту  рішення  Мошурівської     сільської ради

                     «Про встановлення місцевих податків і зборів  на 2017 рік» 

         Проект  рішення     сільської ради  « Про встановлення   ставок земельного податку ,  пільг з його  сплати та  розміру орендної плати на  2017 рік » розроблений відповідно до норм Податкового кодексу України,  нормативної грошової оцінки .

           Проект рішення   розроблений з метою  поповнення  бюджету сільської ради  для виконання  програми  соціально - економічного  розвитку  територіальної громади , ефективного  використання  земель комунальної власності.

        

          Аналіз впливу  цього регуляторного акта  розроблений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від  11 березня 2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України  № 1151 від 16.12.2015 р.

 

 

         1. Визначення проблеми, яку передбачається розв`язати шляхом регулювання

 

 Податковим кодексом  визначено, що до місцевих податків і зборів належать:

- податок на майно;

- єдиний податок;

- збір за місця для паркування транспортних засобів;

- туристичний збір.

 

     Пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» задекларовано, що встановлення  розмірів ставок місцевих податків і зборів у межах, визначених законом, відноситься до виключної компетенції органів місцевого самоврядування.

 

     Згідно п.12.3.4 ст.12 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків і зборів  повинно бути офіційно оприлюднене до 15 липня року,  що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків і зборів або зміни.  Проблема  має вплив на суб’єктів господарювання, громаду села, місцеву владу, органи фіскальної служби.

 

     В зв’язку з цим та з метою визначити джерела наповнення сільського бюджету розроблено та виноситься на затвердження черговою сесією сільської  ради проект рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік».

 

     Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є складовою  податку на майно та має об’єктом оподаткування житлову і нежитлову нерухомість та їх частки. Органи місцевого самоврядування повноважні на встановлення ставок та пільги щодо бази оподаткування, визначеної Податковим кодексом України.

 

Розробником проекту на 2017 рік ставка збережена на тому ж рівні, що і в 2016 році..

 

Ставка транспортного податку встановлюється Податковим кодексом та не підлягає регулюванню органами місцевого самоврядування.

 

 

Єдиний податок

 

Повноваженнями ОМС залишаються встановлення фіксованих ставок єдиного податку для платників першої - другої груп, до яких відносяться:

 

І - фізичні особи - підприємці, які не використовують найману працю, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів на ринках та/або надають побутові послуги населенню, маючи обсяг доходу протягом календарного року не більше 300 тис. гривень;

 

ІІ - фізичні особи - підприємці, які надають послуги, платникам єдиного податку та/або населенню, здійснюють виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб та мають обсяг доходу в  межах 1,5 млн. гривень.

 

 Податок встановлюється у межах від 1 до 10 % (І група) та 20 % (ІІ група) розміру мінімальної заробітної плати.

 

Проектом рішення ставки податку диференційовані залежно від виду господарської діяльності.

 

Збір за місця для паркування транспортних засобів

     

     Ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі  0,03  відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

 

Туристичний збір

 

      Ставка збору встановлюється у розмірі  0,5  відсотка до бази справляння збору .

 

 

         2. Цілі державного регулювання

          

         Проект регуляторного акту спрямований на виконання норм Податкового кодексу в частині встановлення місцевих податків.

Основними цілями прийняття регуляторного акту є:

- впорядкування сплати місцевих податків ;

- поповнення дохідної частини сільського  бюджету за рахунок надходжень від сплати місцевих податків;

-  встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок місцевих податків і зборів з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання та відповідно до потреб сільського бюджету;

 

- визначення порядку нарахування та строків сплати податків і зборів;

 

-    забезпечення необхідних надходжень до сільського бюджету.

 

 

 

 

          3. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення визначених цілей

        

   Альтернативний спосіб досягнення мети є неприйняття вказаного акту регуляторного впливу, у цьому разі будуть застосовуватися ставки місцевих податків, які були встановлені раніше.

 

         В зв*язку з неприйняттям  проекту рішення, відповідно до п.12.3.5 ст.12 Податкового кодексу України,   будуть застосовуватись мінімальні ставки, відповідно надходження до сільського бюджету будуть зменшені.

 

         Діючі рішення що стосуються місцевих податків і зборів прийняті тільки на один рік і їх дія закінчується по закінченню 2016 року..

 

         Альтернативні варіанти будуть суперечити чинному законодавству України та поглиблювати існуючі проблеми, що стосуються нарахування та сплати місцевих податків та зборів.

 

 

4.     Механізм, який пропонується  застосувати для розв’язання  проблеми і  відповідні  заходи.

 

       Досягнення визначеної мети планується шляхом прийняття даного рішення сільською радою.

Затвердження ставок місцевих податків  у межах визначених Податковим кодексом України.

Ступінь ефективності даного регуляторного акта буде оцінуватися за результатами аналізу розміру надходжень сум місцевих податків  до місцевого бюджету.

 

Регуляторний акт має місцевий характер впливу.

 

      Механізм дії регуляторного акту полягає у забезпеченні:

- затвердження рішення  про місцеві податки і збори;

-  інформування  платників про встановлені правила справляння податків і зборів на 2017 рік;

 - сприяння веденню підприємницької діяльності суб’єктами господарювання, які є платниками місцевих податків і зборів, з метою росту рівня їх платоспроможності;

- забезпечення надходжень встановлених податків і зборів до сільського бюджету.

 

5.     Обгрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

 

     Прийняття регуляторного акта дозволить організувати уніфікований підхід до обрахунку розмірів місцевих податків та зборів..

 

     Негативний вплив на можливість досягнення визначених цілей регулювання можуть скласти окремі фактори:

- неплатежі суб’єктів підприємницької діяльності;

- неефективність ведення бізнесу у селі за видами діяльності, які передбачають сплату до сільського  бюджету податків і зборів, що призведе до повного згортання окремих напрямків бізнесу, та, відповідно, припиненню сплати податків до сільського бюджету.

 

    Механізмами подолання перешкод на шляху досягнення поставлених цілей регулювання можуть стати:

 - посилення податкового контролю за сплатою місцевих податків і зборів (фіскальні методи впливу);

 - створення сільською  владою сприятливого середовища для розвитку даних видів діяльності у місті.

 

      6. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються орган місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

 

Головними очікуваними результатами є збільшення надходжень до сільського бюджету та прозорість діяльності сільської ради при встановленні розмірів місцевих податків.

Прийняття рішення дозволить досягти  встановлених цілей  з найменшими витратами для суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.

 

Сфера впливу:

Органи місцевого самоврядування:

вигоди - збільшення надходжень до сільського бюджету;

        втрати - відсутні

 

Суб'єкти підприємницької діяльності:

вигоди -  прогнозування та стабільність бізнесу

втрати -   відповідно до встановлених ставок місцевих податків

 

Населення:

вигоди -  прозорість у визначені розмірів місцевих податків      

втрати -  відповідно до встановлених ставок місцевих податків

 

                              Аналіз вигод та витрат

__________________________________________________________________

             Категорія суб`єктів,   на які  впливає документ

__________________________________________________________________

                           Суб`єкти господарювання

                                     Органи влади

_________________________________________________________________

          Вигоди                                                                 Витрати

_________________________________________________________________

-впорядкування місцевої нормативної бази,              відсутні

відповідно до Податкового Кодексу України

(із змінами);

-забезпечення надходжень податків і зборів

до сільського  бюджету,

-стабільність соціально-економічного розвитку

села, зокрема виконання програм місцевого

значення в галузях житлово-комунального

господарства, транспорту, соціального захисту

населення, культури тощо.

- сума надходжень від справляння єдиного

податку пропорційно збільшиться відповідно

до збільшення мінімальної заробітної плати     

_________________________________________________________________

                     Суб’єкти господарювання та населення села

________________________________________________________________

Вигоди                                                                                       Витрати

__________________________________________________________________

-застосування прозорого механізму                           Витрати, пов’язані зі

справляння місцевих податків і зборів;                     сплатою податків та зборів

-встановлені чіткі розміри ставок єдиного податку;

-прогнозування та стабільність бізнесу; 

__________________________________________________________________

 

 Оскільки  питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, необхідно здійснити розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

 

     Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 01.03. 2016 р. по 01.04. 2016 р.

   

     Вид консультації - робочі зустрічі .    

     Кількість учасників консультацій  -  10  осіб

     Основні результати консультацій :  всі суб*єкти малого підприємництва,   вважають за доцільне необхідність  регулювання /встановлення / місцевих податків і зборів   рішенням сільської ради.

 

     Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання:  _________одиниць.

           Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання - витрати дорівнюють сумі коштів місцевих податків і зборів , що будуть сплачені в 2017 році. . 

 

     Процедура постановки суб*єктів малого підприємництва  на відповідний облік у фіскальному  органі  встановлена нормами ПКУ.

 

     Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання ( сплатити місцеві податки і збори  в 2017 році ) _____________ одиниць.    

 

      Процедура організації виконання вимог регулювання ( сплати місцевих податків і зборів ) встановлена нормами ПКУ.

 

      Процедура  перевірок з боку контролюючих органів визначена  нормами ПКУ.           

 

      Бюджетних витрат на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не має.

 

         7. Обгрунтування строку дії регуляторного акту – протягом 2017 року

 

                 Оскільки місцеві податки і збори  встановлюються рішенням сільської ради на кожний бюджетний  рік , тому з моменту  набрання  чинності  цього регуляторного акту  термін його  дії 1 рік, який достатній для розв’язання проблеми та досягнення цілей державного регулювання.

 

               8. Визначення показників результативності дії  акту.

 

У разі запровадження запропонованого проекту рішення сільської ради  очікується наступний результат:

       1. Відповідність розмірів ставок місцевих податків і зборів  діючому законодавству, зокрема Закону України " Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" , та         Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

         2. Надходження  коштів  до місцевого бюджету  від сплати місцевих податків і зборів з метою їх подальшого спрямування на соціально - економічний  розвиток села та ремонт об’єктів соціальної сфери .

          3. Часткове виконання  Програми   економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади  .

          Показниками  ефективності регуляторного акта є:

   -збільшення надходжень до сільського бюджету внаслідок прийняття запропонованого проекту рішення сільської ради;

    -кількість платників місцевих  податків та зборів , на яких поширюватиметься дія запропонованого регуляторного акту ;

    - рівень поінформованості платників  податку з основних положень регуляторного акту.

 

 

9.Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта 

 

       Для відстеження  результативності  рішення     сільської ради  відповідно до статті 10 Закону України "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності" буде  застосовано аналіз  статистичних даних,  даних бюджетної та податкової  звітності.

        Терміни відстеження результативності дії запропонованого проекту рішення сільської ради встановлені :

- базове – до дня набрання чинності регуляторного акту ;

- повторне – через  рік після набрання  чинності регуляторного акту .

 

         Метод  проведення відстеження результативності – статистичний.

 

         Вид даних , за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності – статистичний.

 

 

Сільський голова                                                        Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

                                      

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_____ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  _____________________

             с.Мошурів

 

 

 

Про проект рішення «Про  встановлення   ставокземельного

податку,  пільг з його  сплати та  розміру

орендної плати на  2017 рік»

 

           Керуючись  пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до  пункту 7.1. статті 7, підпунктів 12.3.2., 12.3.4. пункту 12.3. та підпункту  12.4.1. пункту 12.4. статті  12, пунктів 30.2. , 30.5. статті  30, статті  274  Податкового кодексу України (далі - ПКУ) із змінами, внесеними  Законом України№ 654-VIII від 17.07.2015,  технічної документації з нормативної  грошової оцінки земель   , виготовленою  ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою», яке оприлюднене згідно вимог пункту  271.2 статті 272 ПКУ,   врахувавши аналіз регуляторного впливу та експертний висновок  постійної комісії з питань  бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політикисільська  рада ВИРІШИЛА  :

 

     1. Встановити на 2017 рік   ставки  податку по  с.Мошурів    за земельні ділянки , нормативну грошову оцінку яких проведено,  за  один гектар землі   у таких розмірах  (у  відсотках  від  їх  нормативної  грошової оцінки) :

 

     1.1  для ріллі, сіножатей та пасовищ - 0,1,  в тому числі  по агрогрупах :

рілля   :

           Рілля  - агрогруппа:  

29 е    23406.26 х 0,1% х 1,2 = 28.09

37 е    18386.53 х 0,1% х 1,2 = 22.04

38 е    12814.74 х 0,1% х 1,2 = 15,37

39 е    10586.52 х 0,1% х 1,2 = 12,70

40 е    32315.38 х 0,1% х 1,2 = 38,77

41 е    36216.00 х 0,1% х 1,2 = 43,46

49 е    28414.75 х 0,1% х 1,2 = 34,09

50 е    21171.80 х 0,1% х 1,2 = 25,40

51 е    17272.42 х 0,1% х 1,2 = 20,72

141     6685.90   х 0,1% х 1,2 = 8,01

208 е   31201.27 х 0,1% х 1,2 = 44,92

209 е   38444.22 х 0,1% х 1,2 = 46,12

210 е   31201.27 х 0,1% х 1,2= 37,44

215 е   23401.26 х 0,1% х 1,2= 28,08

 

  1.2-багаторічні насадження  - агрогруппа:

 

29 е    15242.80 х 0,03% х 1,2= 5.48

37 е    10974.96 х 0,03% х 1,2= 3.94

38 е    12814.74 х 0,03% х 1,2= 4.62

39 е    10586.52 х 0,03% х 1,2= 3.81

40 е    32315.38 х 0,03% х 1,2= 11.62

41 е    36216.00 х 0,03% х 1,2= 13.03

49 е    28414.75 х 0,03% х 1,2= 10.22

50 е    21171.80 х 0,03% х 1,2= 7.62

51 е    17272.42 х 0,03% х 1,2= 7.45

141     6685.90   х 0,03% х 1,2= 2.41

208 е  31201.27 х 0,03% х 1,2= 13.47

209 е  38444.22 х 0,03% х 1,2= 13.83

210 е  31201.27 х 0,03% х 1,2= 11.23

215 е  23401.26 х 0,03% х 1,2= 7.70

                                          

 1.3 сіножаті    - агрогруппа: -    

29 е    4471.42 х 0,1% х 1,2= 5.36

37 е    3193.69 х 0,1% х 1,2= 3.82

38 е    2129.55 х 0,1% х 1,2= 3.14

50 е    3513.44 х 0,1% х 1,2= 4.21

51 е    2873.95 х 0,1% х 1,2= 3.44

141     1277.73 х 0,1% х 1,2= 1.53

208 е   6281.22 х 0,1% х 1,2= 7.53

209 е   7771.28 х 0,1% х 1,2= 9.32

210 е   6387.39 х 0,1% х 1,2= 7.66

215 е   4471.42 х 0,1% х 1,2= 5.36

 

1.4 пасовища - агрогруппа        -

29 е    3674.56 х 0,1% х 1,2= 4.40

37 е    2712.83 х 0,1% х 1,2= 3.25

38 е    1749.85 х 0,1% х 1,2= 2.10

39 е    1121 х 0,1% х 1,2 = 1.68

40 е    5074.69 х 0,1% х 1,2= 6.08

41 е    5686.70 х 0,1% х 1,2= 6.82

50 е    3513.44 х 0,1% х 1,2= 4.21

51 е    2187.00 х 0,1% х 1,2= 2.61

141     1050.41 х 0,1% х 1,2= 1.26

208 е  5162.12 х 0,1% х 1,2= 6.19

209 е  6299.96 х 0,1% х 1,2= 7.56

210 е  5162.12 х 0,1% х 1,2= 6.19

215 е  3674.56 х 0,1% х 1,2= 4.40                                           

 

  1.5. - на забудовані землі  -  перша економіко-планувальна зона

 

Квартал: 16;18;19;26;31;32;33.

21,41 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 92,04

Квартал : 15;17;20;21;35;36.

20,39 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 87,65

Квартал : 22.

18,76 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 80,64

Квартал : 23.

19,78 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 85,03

Квартал : 24;25.

20,59 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 88,51

Квартал : 27;30.

22,43 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 96,42

Квартал : 28;29.

 21,82 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 93,80

Квартал : 34.

 2,14 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  =  9,19

Квартал : 37.

10,20 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 43,84

Квартал : 38;39.

19,37 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 83,27

Квартал : 40;41;42;43;44.

18,35 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 78,88

 

1,6  За землі під будівлями і спорудами;  

Квартал: 16.

17.37 х 1% х 3% х 10000 х 1,433 = 74.68

Квартал: 27

19.61 х 1 % х3% х 10000 х 1,433  = 84.30

 

1,7 За землі технічної інфраструктури

Квартал: 19,

17.37 х 1% х 10000 х 1,433  = 2489.63

 

1.8 землі комерційного використання –

Квартал: 21;

63.67 х 1% х 10000 х 1,433  = 9123.91

Квартал: 26.

66.86 х 1% х 10000 х 1,433  = 9581.03

 

1,9-За землі під водним фондом (ставки)

13,37 х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 4789.80

10.97 х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3928.65

10.41 х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3731.77

 9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3464.27

 

2-За землі  громадського призначення

 Квартал:18;26;30.

14,98 х 1 % х 10000 х 1,433  = 2146.63

Квартал: ;25.

 27.25 х 1%  х 10000 х 1,433  = 3905.38

Квартал: 1.

 12,29 х 1%  х 10000 х 1,433  = 1761.15

 

2,1.- забудовані землі -   друга економіко-планувальна зона

 

           Квартал:  1;10;11;12;13;14;46;48;52;53;54.

17,56 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433  = 75.49

           Квартал:  2;6;7;51.

17,91 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 76.99

           Квартал: 3;5;8;49;50.

17,03 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 73.21

           Квартал: 4;9;47.

16,16 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 69.47

           Квартал : 45;55;56.

 18,44 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 79.27

 

2.2-За землі під водним фондом (ставки)

 Квартал: 2;

10.97 х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3928.65

Квартал: 47;

10.41 х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3731.77

Квартал: 49;

 9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3464.27

 

 2.3.- забудовані землі -   третя економіко-планувальна з

          Квартал : 57.

18,37 х 1%  х  3%  х  10000 х 1,433 = 63.19

 

 2.4 -За землі під будівлями і спорудами;  

Квартал: 1.

15.35х 1% х 3% х 10000 х 1,433  = 65.98

 5.2.-За землі під водним фондом (ставки)

9.67  х 1% х 25% х 10000 х 1,433 = 3463.30

  2.5-За землі транспорту

Квартал: 57,

23,58 х 1% х 10000 х 1,433  = 3379.17

 

 2.6.за земельні ділянки (в межах населених пунктів) на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення, використання яких не пов'язано з функціональним призначенням цих територій та об'єктів, у розмірі 0,15 відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

 2.7. за земельні ділянки (за межами населених пунктів), надані для розміщення об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, у розмірі 1% відсотків від їх нормативної грошової оцінки;

 

  3.   Встановити на 2017 рік   ставки  податку  за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено:

 

   3.1. за один гектар несільськогосподарських угідь, зайнятих господарськими будівлями (спорудами), у розмірі 3відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

 

3.2. за земельні ділянки, надані підприємствам промисловості, транспорту , залізничного транспорту,  за винятком земельних ділянок залізничного транспорту, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди, зв'язку, енергетики, а також підприємствам і організаціям, що здійснюють експлуатацію ліній електропередач (крім сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення),  у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

 

    3.3.За земельні ділянки на землях водного фонду, а також за земельні ділянки лісогосподарського призначення та які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, встановлюється у розмірі 1%відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

 

   4. Ставки  земельного податку та розмір орендної плати  у  2017  році  застосовуються   згідно затвердженої  нормативноїгрошової  оцінкиземель села  ,проіндексованої  на коефіцієнт, який  буде встановлений законодавчими актами, прийнятими в січні-лютому   2017року.

 

  5. Відповідно до норми   п.274.2. ст..274 ПКУ , встановити  на 2017 рік ставку податку  у розмірі  3  відсотки  від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

 

 6. Взяти до відома ,  що :

   6.1.платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України;

 

   6.2. об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності з урахуванням особливостей визначених п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України;

 

   6.3. базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок,  з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено;

 

   6.4. база оподаткування розраховується з урахуванням пільг, передбачених ст. 281, ст. 282 Податкового кодексу України;

 

   6.5. визначені  земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню з урахуванням особливостей,  визначених ст. 283 Податкового кодексу України та особливості застосування пільгового оподаткування відповідно до ст. 284 Податкового кодексу України;

 

     6.6.. Податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством;

 

     6.7. податковимперіодом  для плати за землю є календарний рік.Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

 

    6.8. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру;

 

    6.9. порядок обчислення плати за землю встановлений статтею 286 ПКУ;

 

    6.10. пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб встановлені статтею 281 ПКУ;

    6.11. пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб встановлені статтею 282 ПКУ;

 

    6.12 земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком, перераховані в статті 283 ПКУ;

 

     7. Надати податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку :

                                                                                                                              

    7.1.  органи державної влади та органи місцевого самоврядування , бюджетні установи в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ.

    При цьому врахувати :

-  що головною  загальною особливістю, основним  результатом   їх діяльності є надання безоплатних  послуг;

- в разі, коли платники податку, які користуються пільгами з цього податку, самостійно не використовують (надають в оренду)  земельну ділянку, окремі

будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

   

     8. Затвердити на 2017 рік  розмір орендної плати на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля, сіножаті пасовища) та земельні ділянки під водним фондом  3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

 

     9. Затвердити на 2017  рік розмір орендної плати на земельні ділянки комерційного призначення  ___3__ % ( не менше 3% і не більше 12 %) від нормативно грошової оцінки земельної ділянки за 1 м2 земель населеного пункту сільської ради з урахуванням коефіцієнта індексації .

 

     10.Орендна плата за землі промисловості, транспорту та зв’язку, та надані для розміщення та експлуатації об’єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи  технологічну інфраструктуру таких об’єктів ( виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти ( пристрої), електричні підстанції, електричні мережі )  справляється в розмірі 3% відповідно показників грошової оцінки 1 м2  земель населених пунктів сільської ради з урахуванням коефіцієнта індексації .

 

     11.Секретарю сільської ради оприлюднити  це  рішення та аналіз його  регуляторного впливу на   сайті сільської ради,  про що  оголосити в ЗМІ.

    При цьому врахувати, що оголошення в ЗМІ має бути надруковане не пізніше 15 липня цього року.

 

    12. Спеціалісту-землевпоряднику сільської ради після оприлюднення  цього рішення, подати його копію в ДПІ в Тальнівському районі, але не пізніше 25 грудня цього року. 

 

     13. Рішення «Про  встановлення   ставокземельногоподатку,  пільг з його  сплати та  розміру орендної плати на  2017 рік» набирає чинності після його  оприлюднення в термін, визначений  підпунктом   12.3.4. пункту 12.3. статті 12 Податкового кодексу України , але не раніше 01.01.2017 року. 

 

    14. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з  питань реалізації державної регуляторної політики /голова комісії-Москаленко Т.А./.

 

 

 

 

Сільський голова                                                                           Н.Пономаренко            

 

Експертний висновок

постійної комісії сільської  ради з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики  щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта - проекту рішення сільської  ради "Про встановлення ставок земельного податку, пільг з його сплати  та  розміру орендної плати на  2017 рік»

 

          Постійна комісія з питаньбюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики    керуючись Регламентом  сільської  ради, статтями 4,8,34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», розглянула проект рішення сільської  ради "Про встановлення ставок земельного податку, пільг  з його сплати  та  розміру орендної плати на  2017 рік» та встановила наступне.

Розробником регуляторного акта є  виконком сільської  ради, уповноважений на це сільською радою. Проект рішення підготовлено на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись Земельним та Податковим кодексами України, Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

1.Відповідність проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики, встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»

 

Проаналізувавши проект регуляторного акта, експертна комісія визначає наступне.

Ситуація яка вплинула  на необхідність його розробки, свідчить про необхідність  регулювання господарських відносин з метою встановлення конкретних, в межах чинного законодавства,   ставок земельного податку та орендної плати.

 

Запропонований регуляторний акт має вплив на суб’єктів господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність у межах села й мають у користуванні або у власності земельні ділянки.

Механізм вирішення проблеми, запропонований у проекті відповідає потребам та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив.

Крім того, проект передбачає забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів та балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави.

В цілому при підготовці проекту регуляторного акта витримана послідовність регуляторної діяльності: проект відповідає цілям державної регуляторної політики, а також його включено до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2016 рік , строк підготовки І півріччя.

 

Проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, після  представлення його  на сесії сільської ради, буде  розміщено  на офіційному веб-сайті сільської  ради в мережі Інтернет, про що буде оприлюднено   в районній  газеті «Тальнівщина» для подальшого внесення пропозицій та зауважень.

Таким чином, проект регуляторного акта – проект рішення сільської  ради  відповідає усім принципам державної регуляторної політики встановленим статтею 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, передбачуваність, прозорість та врахування громадської думки.

 

2. Відповідність проекту регуляторного акта вимогам статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо підготовки аналізу регуляторного впливу.

Запропонований регуляторний акт має вплив на суб’єктів господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність у межах села  й мають у користуванні або власності земельні ділянки.

Визначена проблема стосується не тільки підприємницьких кіл і громадян, що є користувачами чи власниками земельних ділянок, а всієї територіальної громади в цілому, оскільки плата за землю в повному об’ємі  зараховується до сільського  бюджету, складає майже 50% його річного обсягу й спрямовується на вирішення питань соціально-економічного розвитку міста.

Розв’язання цієї проблеми за допомогою ринкових механізмів у даний період часу неможливе, оскільки ці механізми вкладені в нормативну грошову оцінку земель, яка враховує містобудівну цінність земельної ділянки, пов’язану з розвитком наявної інженерної, транспортної та соціальної інфраструктури, економічні, демографічні та інші фактори, що склалися та прогнозуються на найближчий період розвитку міста.

 

Єдиним законодавчо визначеним шляхом розв’язання викладеної проблеми є державне регулювання земельних відносин, визначене Податковим кодексом України.

 

З метою забезпечення сталого соціально-економічного розвитку села , запобігання втратам сільського бюджету, на підставі норм Податкового кодексу України сільською  радою ухвалено проект рішення яке пройшло в повному обсязі регуляторну процедуру і яким визначено ставки земельного податку, пільги з його сплати та розміру орендної плати починаючи  з 01.01.2017 року.

Регулювання впливає на інтереси кожного з трьох учасників регуляторного процесу: громадян територіальної громади, суб’єктів господарювання, у користуванні яких перебувають земельні ділянки, органів місцевого самоврядування:

 

 

 

Сфера інтересів

Вигоди

Витрати

Територіальна громада

Економічне стимулювання ефектив-ного та раціонального використання земельних ділянок, визначення їх вартості згідно з Податковим ко-дексом України із застосуванням елементів ринкового регулювання.

Спрямування коштів на здійснення програм соціально-економічного розвитку, фінансування міського господарства

Додаткових витрат немає.

Обов’язкові платежі податкового характеру

Суб’єкти господарювання

Стабілізація розмірів ставки земельного податку і, як наслідок, річної орендної плати за землю при  укладанні нових та поновленні діючих договорів оренди землі. 

Установлення чіткого механізму визначення розміру річної орендної плати в договорах оренди землі в залежності від узгоджених умов.

Раціональне та ефективне викори-стання земельних ділянок з ураху-ванням їх містобудівної цінності та функціонального використання

Обов’язкові платежі податкового характеру (сплата податку чи орендної плати за землю).

Витрати на здійснення державної реєстрації договорів оренди землі й додаткових угод до них та часу, пов’язаного з їх оформленням та реєстрацією

Органи місцевого самоврядування

Стимулювання раціонального та ефективного землекористування.

Залучення інвестицій у поліпшення території села.

Розширення бази оподаткування за рахунок підвищення мотивації суб’єктів господарювання до оформлення правовстановлюючих документів на землю.

Спрямування додаткових коштів на здійснення фінансування сільського господарства та програм соціально-економічного розвитку

Забезпечення самоврядного  контролю за використанням і охороною земель на території села

 

 

У ході пошуку альтернативних способів досягнення визначених цілей встановлено, що їх не має.

Але на сьогоднішній день це єдиний законодавчо урегульований шлях.

Розв’язання визначених проблем забезпечать такі механізми та заходи:

- запровадження чіткої прозоро визначеної процедури встановлення диференційованих розмірів ставки податку за володіння та використання земельних ділянок на території села

- проведення відстежень результативності дії прийнятого регуляторного акта та внесення, у разі необхідності, змін до нього.

 

Дія ухваленого регуляторного акта та внесення змін до нього забезпечить оперативне реагування на результати його впровадження, сприятиме подальшому розвитку підприємництва в селі , стабільним  надходженням до сільського  бюджету від орендної плати за землю.

 

Упровадження та виконання вимог регуляторного акта не залежить від ресурсів органів місцевого самоврядування, окрім здійснення самоврядного  контролю за використанням і охороною земель на території села, а орендарі повинні сплачувати орендну плату за землю у розмірах, визначених з урахуванням ставок земельного податку, установлених цим проектом рішення, а також здійснювати оплату державної реєстрації договорів оренди землі та додаткових угод до них у терміни та в обсягах, визначених чинним законодавством України.

При змінах у чинному законодавстві України та за результатами відстеження результативності дії запропонованого регуляторного акта, якщо такі впливатимуть на його дію, до нього будуть уноситися відповідні коригування.

Головними показниками результативності дії запропонованого регуляторного акта (зі змінами) є кількість укладених договорів оренди землі та додаткових угод до них, обсяг надходжень до сільського  бюджету від плати за землю при практичному застосуванні диференційованих ставок земельного податку,  фінансування програм соціально-економічного розвитку, сфери  сільського  господарства,залучення інвестицій у поліпшення території села.

 

Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" рівень поінформованості суб'єктів господарювання, фізичних осіб з основних положень рішення визначається чисельністю осіб, які ознайомляться з рішенням.

Результативность дії регуляторного актабуде відстежуватися шляхом здійснення мониторингу за:

- кількістю оформлення нових і поновлення діючих договорів оренди земельних ділянок;

- рівнем надходжень від плати за землю до сільського бюджету.

Базове відстеження результативності дії вищевказаного рішення буде здійснено через шість місяців після набуття ним чинності. Повторне відстеження планується провести через рік.

 

 

У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом унесення відповідних змін до регуляторного акта.

 

Таким чином, проект регуляторного акта відповідає усім принципам державної регуляторної політики встановленим статтею 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

3. Узагальнений висновок

         

Проаналізувавши проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу, постійна комісія сільської  ради з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики   вважає, що проект регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу відповідають вимогам статей 4 та 8 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

       

Голова постійної комісії                                                 Т.Москаленко

бюджету і фінансів та з питань

 реалізації державної регуляторної політики

Аналіз регуляторного  впливу

 

        Проект  рішення  сесії Мошурівської      сільської ради  « Про встановлення   ставок земельного податку ,  пільг з його  сплати та  розміру орендної плати на  2017 рік» розроблений відповідно до Податкового кодексу України,  нормативної грошової оцінки .

 

         Проект рішення   розроблений з метою  поповнення  бюджету сільської ради  для виконання  програми  соціально - економічного  розвитку  територіальної громади , ефективного  використання  земель комунальної власності.

        

          Аналіз впливу  цього регуляторного акта  розроблений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від  11 березня 2004 р. № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України  № 1151 від 16.12.2015 р.

 

1.     Визначення та аналіз проблеми , яку буде розв’язано  шляхом регулювання.

         Реформування країни неможливе без ефективного розвитку територіальних громад, який потребує відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевих бюджетів. Тому, в рамках загальнодержавної кампанії з децентралізації влади, до Податкового кодексу України були внесені суттєві зміни стосовно принципів формування доходної частини місцевих бюджетів, які містили,  включення до переліку місцевих податків та зборів тих джерел, надходження від яких є фінансово значимими та стабільними. Таким джерелом є, зокрема, «плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності», віднесений з 01.01.2015 року до місцевих податків і зборів.

        Проблема, яку передбачається вирішити прийняттям регуляторного акту, полягає у встановленні конкретних розмірів ставок земельного податку в залежності від цільового  виду їх використання та нормативної грошової оцінки землі. Диференціація розмірів земельного податку з врахуванням комерційної цінності земельних ділянок дозволить збільшити надходження до бюджету та підвищити ефективність землекористування.

       З метою ефективного використання земельних ділянок на території села, задоволення потреб громадян та суб’єктів підприємницької діяльності в здійсненні господарської діяльності і захисті їх законних прав та інтересів та отримання додаткових надходжень до сільського бюджету від земельного податку, пропонується впровадити регулювання рішення , проект якого розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України, Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

       Оскільки пунктом 4.4. статті 4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що  установлення конкретної ставки  податку , а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу сільськими радами, основною  причиною  виникнення проблемиє не урегульованість нормами ПКУ ставок земельного податку для конкретних земельних ділянок. 

       Ця проблема є досить важливою, оскільки без встановлення конкретних ставок не можливо нарахувати суму земельного податку його платникам.

         Основними групами , на які проблема справляє впливє громадяни, суб*єкти господарювання.

        Проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів, а також діючих регуляторних актів, оскільки ПКУ вимагає встановлення конкретних ставок земельного податку рішенням сільської ради  .  

     

            2. Цілі державного регулювання

 

        Цілями  державного регулювання, що мають бути безпосередньо пов’язані із розв’язанням проблеми є встановлення ставок земельного податку відповідно до поновленої та затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки , Податкового Кодексу України, що  забезпечить збільшення надходжень до сільського бюджету .

          Основною метою  прийняття  відповідного рішення  є виконання  місцевого бюджету  та ефективне  використання  коштів для виконання  Програми  економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади , забезпечення  прозорості  та відкритості  надходження  та  використання  коштів  бюджету.

       За умови не встановлення  ставок земельного податку рішенням сільської ради , відповідно до норм  Податкового кодексу України,  земельний податок буде нараховано за минулорічними ставками, без застосування  коефіцієнту індексації НГО землі , що призведе до втрат сільського бюджету. Це суперечить   регуляторним принципам.

 

          3. Визначення та оцінка  альтернативних   способів  досягнення  встановлення  цілей.

           В якості  альтернативи  до  запропонованого  регулювання  можна розглянути   збереження  існуючої  ситуації , що призводить  до поглиблення  існуючої проблеми та не до поступлення коштів у місцевий бюджет . Надходження  до місцевого бюджету  чітко  регулюються  Бюджетним  кодексом  України. Основними  джерелами  надходжень  є – податок  на  прибуток  та  земельний податок. Ставку земельного податку за земельні ділянки  можна  коригувати  диференціюючи розмір ставки податку .

У той  же час обраний спосіб досягнення встановлених цілей є раціональним :

         - оскільки забезпечує принципи  державної регуляторної політики ;

         - досягнення  цілей  державного  регулювання  ;

         - забезпечує реалізацію потреб у вирішення проблем місцевого значення;

        - встановлює порядок нарахування і сплати та розміри ставок земельного податку з населення, який надходить до місцевого бюджету .

 

                    Визначення альтернативних способів

____________________________________________________________________

Вид альтернативи                                Опис альтернативи

____________________________________________________________________

Альтернатива 1                                      відсутність регулювання

 

Альтернатива 2                                      створення фінансових стимулів

 

 

      Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Сфера впливу регуляторного акта

Вигоди

Витрати

Органи місцевого самоврядування

Збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок сплати земельного податку

Відсутні

Приведення місцевої нормативно-правової бази у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Відсутні

прозорість і гласність у процесі формування розміру орендної плати та плати  за  землю

Відсутні

Суб’єкти господарювання

Прозорість механізму нарахування земельного податку

Сплата земельного податку за діючими ставками

рівні умови конкуренції та визначеність відносно розміру орендної плати за землю

Територіальна громада села

Можливість реалізації соціальних заходів у зв’язку з додатковими надходженнями

Відсутні

 

 

     4. Механізм, який пропонується  застосувати для розв’язання  проблеми і  відповідні  заходи.

        Згідно Податкового кодексу України до повноважень сільської ради належить прийняття рішення про встановлення ставок земельного податку для населення за земельні ділянки в межах населених пунктів .Зробити це можливо за рахунок прийняття відповідного рішення  сільської ради.        Запропонований спосіб досягнення цілі є єдиним і безумовним шляхом вирішення проблеми і ґрунтується на загальнообов’язковості виконання всіма учасниками правовідносин у системі оподаткування норм зазначеного рішення .

     Після прийняття зазначеного рішення, дії  сільської ради з питань  оподаткування відповідатимуть вимогам чинного законодавства .

Проектом рішення  затверджуються:

-        ставки земельного податку в межах населеного пункту на 2017 рік;

-        пільги зі сплати податку  на землю для  громадян та де-яких юридичних осіб.

     Розв*язання проблеми можливе також при застосування сільською радою  заходів для впровадження цього регуляторного акта.

 

 

  1. Обгрунтування    можливості  досягнення  визначених цілей  у разі  прийняття  регуляторного акту.

Ймовірність  досягнення  цілей рішення  ґрунтується  на високій  мотивації суб’єктів  господарювання  стосовно  виконання вимог  акту , яка  полягає у:

-        простоті  та доступності  положень рішення;

-        простоті виконання  вимог рішення;

-        врегулювання прав  і обов’язків  суб’єктів господарювання , на яких  поширюється  дане рішення ;

-        встановлення чіткого  порядку  розрахунку  земельного податку  за земельні  ділянки  державної або  комунальної власності  у межах  населених пунктів;

Можлива  шкода  у разі  настання  очікуваних  наслідків  дії акту  не прогнозується

 

      6. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються орган місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

    Оскільки  питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, необхідно здійснити розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

 

     Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 01.03. 2016 р. по 01.04. 2016 р.

   

     Вид консультації - робочі зустрічі .    

     Кількість учасників консультацій  -  ___  осіб          

     Основні результати консультацій :  всі суб*єкти малого підприємництва, які здійснюють діяльність з використанням земельних ділянок,    вважають за доцільне необхідність  регулювання /встановлення / конкретних ставок  земельного податку  рішенням сільської ради.

 

 

     Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: ____________ одиниць.

      Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив _________ (відсотків) .

 

     Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання - витрати дорівнюють сумі коштів земельного податку, що будуть сплачені в 2017 році, в залежності від розміру земельної ділянки та виду цільового її використання . 

 

     Процедура постановкисуб*єктів малого підприємництва  на відповідний облік у фіскальному  органі  встановлена нормами ПКУ.

 

     Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання( сплати земельний податок в 2017 році ) _____________ одиниць.     

 

      Процедура організації виконання вимог регулювання( сплати земельного податку) встановлена нормами ПКУ.

 

      Процедура  перевірок з боку контролюючих органіввизначена  нормами ПКУ.           

 

      Бюджетних витрат на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва– відсутні.

 

  1. Обгрунтування  запропонованого строку  дії  регуляторного акту.

       Оскільки ставки земельного податку встановлюються рішенням сільської ради на кожний бюджетний  рік , тому з моменту  набрання  чинності  цього регуляторного акту  термін його  дії 1 рік, який достатній для розв’язання проблеми та досягнення цілей державного регулювання.

 

  1. Визначення  показників  результативності дії   регуляторного акта.

       У разі запровадження запропонованого проекту рішення сільської ради  очікується наступний результат:

       1. Відповідність розмірів ставок земельного податку діючому законодавству, зокрема Закону України " Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" , та         Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

         2. Надходження  коштів  до місцевого бюджету  від сплати земельного податку з метою їх подальшого спрямування на соціально - економічний  розвиток села та ремонт об’єктів соціальної сфери .

          3. Часткове виконання  Програми   економічного та  соціального  розвитку  територіальної громади  .

          Показниками  ефективності регуляторного акта є:

   - Збільшення надходжень до сільського бюджету внаслідок прийняття запропонованого проекту рішення сільської ради;

    -Кількість платників земельного податку, на яких поширюватиметься дія запропонованого регуляторного акту ;

    - Рівень поінформованості платників  податку з основних положень регуляторного акту.

 

  1. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта 

 

       Для відстеження  результативності  рішення     сільської ради  відповідно до статті 10 Закону України "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності" буде  застосовано аналіз  статистичних даних,  даних бюджетної та податкової  звітності.

        Терміни відстеження результативності дії запропонованого проекту рішення сільської ради встановлені :

- базове – до дня набрання чинності регуляторного акту ;

- повторне – через  рік після набрання  чинності регуляторного акту .

 

         Метод  проведення відстеження результативності – статистичний.

 

         Вид даних , за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності – статистичний.

 

Сільський голова                                                                                              Н.Пономаренко                                                                              

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_____ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  _____________________

             с.Мошурів

 

Про проект рішення « Про затвердження Положення

про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

територіальної громади села Мошурів»

 

З метою забезпечення прозорості в проведенні експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села, створення конкурентного середовища для суб’єктів оціночної діяльності у сфері оцінки майна, керуючись статтею 10 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Наказом Фонду Держмайна України № 2075 від 31.12.2015 р. «Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб'єктів оціночної діяльності», абзацу сьомого пункту 18 Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року N 1891 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року N 1033), частиною 12 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада

ВИРІШИЛА:

 1. Затвердити Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів (додається).

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, екології, комунального майна, благоустрою та соціального розвитку села /голова комісії- Кришталь В.М./.

 

Сільський голова                                                                    Н.П.Пономаренко

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням сесії сільської ради

від __________ № _______

ПОЛОЖЕННЯ

про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

територіальної громади села Мошурів

 Загальні положення

 1. Це Положення визначає процедуру конкурсного відбору суб’єктів
оціночної діяльності - суб’єктів господарювання (далі - суб’єкти оціночної
діяльності) Мошурівською сільською радою, якщо вона виступає замовником
незалежної оцінки комунального майна, що розташоване на території сільської
ради та підлягає такій оцінці відповідно до діючого законодавства, у разі, якщо вартість виконання послуг з оцінки менше вартості, встановленої статтею 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

2. У цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються в такому
значенні:

суб’єкти оціночної діяльності- зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач та які отримали сертифікат суб’єкта оціночної діяльності відповідно до Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні";

претендент- суб’єкт оціночної діяльності, який виявив бажання взяти участь у конкурсі та подав до сільської ради необхідні документи, передбачені умовами конкурсу, що оприлюднені в інформаційному повідомленні про проведення конкурсу;

учасник конкурсу- суб’єкт оціночної діяльності, документи якого відповідають умовам конкурсу і якого допущено до участі у конкурсі;

конкурсна документація- конкурсна пропозиція та підтвердні документи;

конкурсна пропозиція- пропозиція учасника конкурсу щодо терміну, вартості та якості виконання робіт з оцінки;

підтвердні документи- документи, які визначають юридичний статус претендента, а також містять інформацію про склад оцінювачів, які будуть безпосередньо виконувати роботи з оцінки, їх практичний досвід та відповідні документи, що підтверджують право проведення робіт з оцінки майна, перелік яких визначений цим Положенням.

3. Конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності здійснюється
конкурсною комісією (далі - комісія), утвореною за рішення Мошурівської сільської ради.

Конкурсна комісія утворюється у складі 5 осіб з числа фахівців виконавчого комітету, депутатів сільської ради.

4. Очолює комісію голова комісії. Голова комісії у межах наданих
повноважень:

-        скликає засідання комісії;

-        головує на засіданнях комісії;

-        видає доручення, обов’язкові для членів комісії;

-        організовує підготовку матеріалів для подання на розгляд комісії.

5. Секретар комісії:

-        забезпечує здійснення нею наданих їй повноважень;

-        забезпечує виконання доручень голови комісії;

-        готує матеріали для розгляду на засіданні комісії; оформляє протоколи засідань комісії.

6. До повноважень комісії належать:

-        підготовка інформаційного повідомлення про оголошення конкурсу;

-        підготовка для розгляду пропозицій щодо переліку претендентів, яких пропонується визнати учасниками конкурсу, а також стосовно претендентів, які не можуть бути допущені до участі у конкурсі;

-        розгляд поданих претендентами підтвердних документів з метою з’ясування їх повноти і відповідності пункту 11 цього Положення;

-        повідомлення претендента про недопущення його до участі у конкурсі у зв’язку з порушеннями вимог цього Положення в частині відповідності, повноти та своєчасності подання конкурсної документації;

-        підготовка довідки про кожного претендента.

У довідці про кожного претендента зазначаються:

-        наявність у претендента сертифіката суб’єкта оціночної діяльності, яким передбачено практичну діяльність з оцінки майна;

-        перелік оцінювачів, які перебувають у трудових відносинах з суб’єктом оціночної діяльності та які будуть залучені суб’єктом оціночної діяльності до проведення незалежної оцінки об’єкта за їх письмовою згодою;

-        наявність у претендента та оцінювачів, які перебувають у трудових відносинах з претендентом та додатково залучаються ним, практичного досвіду з оцінки майна.

7. До участі в конкурсі можуть бути допущені суб’єкти оціночної діяльності, які діють на підставі сертифікатів суб’єктів оціночної діяльності, виданих відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

8. Вимогами до претендентів для участі у конкурсі є наявність:

-        відповідної кваліфікації оцінювачів стосовно оцінки об’єкта оцінки, що має підтверджуватися чинними кваліфікаційними документами оцінювачів та свідоцтвами про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів;

-        досвіду суб’єкта оціночної діяльності у проведенні оцінки майна;

-        переліку оцінювачів, які будуть залучені до виконання робіт з оцінки майна, та їх особистого досвіду у проведенні оцінки майна.

 Підготовка до проведення конкурсу

9. Виконавчий комітет Мошурівської сільської  ради у випадку потреби конкурсного відбору суб’єкта оціночної діяльності для здійснення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села , виникнення якої передбачене діючим законодавством, складає інформацію про проведення конкурсу, що має містити:

-        дату, час і місце проведення конкурсу;

-        відомості про об’єкт оцінки, а саме:

-        найменування об’єкта оцінки,

-        місцезнаходження об’єкта оцінки,

-        мету проведення незалежної оцінки,

-        розмір статутного капіталу (у разі оцінки цілісних майнових комплексів);

-        кінцевий термін подання документів;

-        термін виконання робіт в календарних днях (у разі потреби);

-        перелік підтвердних документів, які подаються на розгляд комісії;

-        кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу (вимоги щодо практичного досвіду з оцінки майна);

-        місцезнаходження комісії, контактні телефони.

1.     Інформація про проведення конкурсу публікується на офіційному сайті Мошурівської сільської  ради або в районній газеті
„Тальнівщина" за 10-15 днів до оголошеної дати проведення конкурсу.
Інформацію може бути опубліковано додатково в інших засобах масової
інформації.

2.     Претенденти подають до комісії конкурсну документацію, яка
складається з підтвердних документів та конкурсної пропозиції.

До підтвердних документів належать:

-        заява на участь у конкурсі за встановленою формою (додаток 1);

-        копія установчого документа претендента;

-        копії кваліфікаційних документів оцінювачів, які працюють у штатному складі та яких буде залучено до проведення оцінки та підписання звіту про оцінку майна, а також документальне підтвердження наявності у них трудових відносин з претендентом;

-        копія сертифіката суб’єкта оціночної діяльності;

-        інформація про претендента (документ, який містить відомості про претендента щодо його досвіду роботи, кваліфікації та особистого досвіду роботи оцінювачів, які працюють у його штатному складі та додатково залучаються ним).

Конкурсна пропозиція претендента подається у запечатаному конверті і має містити пропозицію щодо вартості виконання робіт, калькуляції витрат, пов’язаних з виконанням робіт, а також терміну виконання робіт, якщо він не визначений в інформації про проведення конкурсу.

12. Конкурсну документацію слід подавати до комісії не пізніше
ніж за два робочі дні до оголошеної дати проведення конкурсу (включно). У разі невідповідності, неповноти конкурсної документації або її несвоєчасного подання претендент до участі у конкурсі не допускається, про що його письмово повідомляє секретар комісії до оголошеної дати проведення конкурсу. Конкурсні документи претендентів, яких не допущено до участі у конкурсі, повертаються секретарем комісії за їх письмовою заявою після затвердження протоколу засідання комісії.

13. Претендент має право відкликати свою заяву до дати проведення
конкурсу, повідомивши про це письмово голову комісії.

Порядок проведення конкурсу

1.     Засідання комісії проводиться у разі присутності не менше двох
третин її кількісного складу. Конкурс проводиться за наявності не менш як
двох учасників.

2.     У разі наявності одного учасника конкурсу комісія може прийняти
рішення стосовно укладення з ним договору на проведення оцінки, про що
зазначається у протоколі засідання комісії.

3.     На засіданні комісія аналізує підтвердні документи претендентів та
розглядає довідку про кожного претендента. Конверти учасників конкурсу з конкурсною пропозицією розпечатуються на засіданні комісії.

4.     Під час вибору переможця конкурсу враховуються:

-        запропонована учасником конкурсу вартість виконання робіт порівняно із звичайною ціною,

-        запропонований термін проведення робіт з оцінки;

-        кількість та кваліфікація оцінювачів, які перебувають у штатному складі учасника конкурсу, а також тих, що додатково ним залучаються для проведення оцінки майна, їх особистий практичний досвід щодо оцінки майна;

-        досвід учасника конкурсу з оцінки майна.

18.Рішення комісії приймається шляхом рейтингового голосування.
Члени комісії повинні голосувати за кожного учасника конкурсу „за" чи „проти". Учасник конкурсу, пропозиції якого найбільш повно відповідають умовам конкурсу, а також є оптимальними з урахуванням якості виконуваних робіт з оцінки, їх вартості та терміну, та який отримав найбільшу кількість голосів „за" присутніх на засіданні членів комісії (але не менше половини голосів членів комісії, присутніх на засіданні), визнається його переможцем.

За результатами рейтингового голосування за більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні, переможцем конкурсу може бути не визнаний жоден з його учасників. У таких випадках комісія може перенести прийняття рішення про визнання переможця конкурсу на наступне засідання та запропонувати усім учасникам конкурсу подати додаткові пропозиції щодо умов оплати робіт та додаткові відомості щодо досвіду з оцінки майна або призначити повторний конкурс.

Секретар комісії на засіданні комісії окремо веде відомість підсумків голосування за кожним об’єктом оцінки відповідно до додатка 2 до цього Положення.

1.     Результати конкурсу оформляються протоколом. Відомість
підсумків голосування додаються до протоколу. Протокол підписують голова та секретер комісії. Протокол затверджується сільським головою.

2.     Комісія стосовно кожного об’єкта оцінки за результатами
рейтингового голосування також визначає учасника конкурсу, з яким може
бути укладено договір на проведення оцінки майна, у разі не укладання
переможцем конкурсу такого договору, або його відмови від виконання робіт
за договором.

Інші питання, пов’язані з конкурсом та його результатами

1.     Якщо не надійшло жодної заяви на участь у конкурсі, конкурс
вважається таким, що не відбувся. У цьому випадку голова комісії приймає
рішення про повторне проведення конкурсу та призначає його дату.

2.     У триденний строк після проведення конкурсу комісія інформує
переможців конкурсу про рішення комісії.

3.     Інформація про результати конкурсу публікується на офіційному сайті Мошурівської сільської  ради. Інформацію може бути опубліковано додатково в інших засобах масової інформації.

 

Сільський голова                                                        Н.П.Пономаренко

 

 

Додаток 1

До Положення про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

 територіальної громади села Мошурів

 

ЗАЯВА

про участь у конкурсі з відбору суб’єктів оціночної діяльності

 

Заявник________________________________________________________

_______________________________________________________________

(назва заявника)

 Керівник _______________________________________________________

________________________________________________________________

(П.І.Б., посада)

Ідентифікаційний код заявника за ЄДРПОУ, ідентифікаційний номер (для фізичної особи) ___________________________________________________

 Місцезнаходження ______________________________________________

_______________________________________________________________

(адреса, телефон, факс, ел. адреса)

Просимо дозволити взяти участь у конкурсі щодо відбору суб’єктів оціночної діяльності на право проведення незалежної оцінки майна ________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

(назва об’єкту, його місцерозташування та площа)

 

«___» ___________ 201_ р. ______________

(підпис керівника)

 М.П.

Секретар сільської ради                                      Т.Н.Андрошенко

Додаток 2

До Положення про конкурсний відбір суб’єктів

 оціночної діяльності для проведення

експертної грошової оцінки комунального майна

 територіальної громади села Мошурів

Відомість підсумків голосування

 

Об’єкт оцінки ___________________________________________________

________________________________________________________________

(назва об’єкта оцінки)

 

№ п/п

Учасник конкурсу

Кількість голосів

«за»

«проти»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова комісії ____________ ________________

(підпис) (ініціали, прізвище)

 

 

 

Секретар сільської ради                                                       Т.Н.Андрошенко

 

 

 

 

Аналіз регуляторного впливу

 

проекту рішення Мошурівської сільської ради «Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів»

 

1.Визначення і аналіз проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом прийняття регуляторного акту

 

З метою належної реалізації вимог Законів України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", «Про місцеве самоврядування в Україні», Наказом Фонду Держмайна України № 2075 від 31.12.2015 р. міською радою розроблено Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності.

Положення визначає процедуру конкурсного відбору суб'єктів господарювання, які будуть залучатись до проведення експертної грошової оцінки об’єктів нерухомого майна  комунальної власності територіальної громади села Мошурів. З огляду на зазначене є потреба в прийнятті Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів.

2.Цілі регуляторного акту

 

Цілями розробленого Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів  є приведення у відповідність до чинних нормативно-правових актів оцінку майна  а також удосконалення порядку залучення до цього процесу суб'єктів оціночної діяльності на конкурсних засадах.

 

3.Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення встановлених цілей з аргументацією переваг обраного способу

 

Рішення підготовлено з метою реалізації повноважень сільської  ради як власника майна, що належить до комунальної власності територіальної громади села Мошурів, які визначені у статтях 26 та 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в тому числі при здійсненні делегованих повноважень.

Підготовка Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурівє найбільш оптимальним способом досягнення поставлених цілей – визначення суб'єктів оціночної діяльності на конкурентних засадах.

 

 

 

 

4.Механізм реалізації мети

 

Запровадження зазначеного регуляторного акту забезпечить високу вірогідність досягнення поставлених цілей шляхом впровадження наступних заходів:

- визначення чіткої процедури конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності для цілей приватизації та в інших випадках, визначених чинним законодавством;

- встановлення критеріїв визначення  суб’єктів оціночної діяльності для проведення оцінки майна;

- визначення конкурсної документації для участі у конкурсі.

 

5.Обґрунтування можливості досягнення поставлених цілей у разі затвердження запропонованого регуляторного акта і оцінка виконання його вимог

 

Застосування Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів дозволить у відповідності до чинних нормативно-правових актів забезпечити оцінку майна, земельних ділянок та оптимізувати процедуру обрання суб'єктів оціночної діяльності.

Впровадження вимог такого регуляторного акта не потребує додаткових витрат з бюджету.

 

6.Визначення очікуваних результатів ухвалення

запропонованого регуляторного акта

 

Введення в дію Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів  сприятиме вдосконаленню процедури обрання суб'єктів оціночної діяльності з метою належної оцінки майна та землі.

 

7.Обґрунтування запропонованого терміну дії

регуляторного акта

 

Строк дії регуляторного акта необмежений. Зміни та доповнення до Положення вноситимуться у разі потреби та при внесенні змін до чинного законодавства України.

 

8.Визначення показників результативності

регуляторного акта

 

Затвердження Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності для проведення експертної грошової оцінки комунального майна територіальної громади села Мошурів  сприятиме оптимізації процедури обрання суб'єктів оціночної діяльності, вдосконаленню порядку обрання переможців, урахуванню змін до чинного законодавства з питань оцінки майна, земельних ділянок та діяльності суб'єктів господарювання.

Результативність регуляторного акта буде відстежуватись шляхом проведення аналізу:

- кількість конкурсів з відбору суб’єктів оціночної діяльності;

- кількість суб'єктів господарювання, обраних на конкурсних засадах з метою проведення незалежної оцінки майна

 

9.Визначення способів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта

 

Відстеження результативності здійснюватиметься відповідними відділами виконавчого апарату міської ради на підставі статистичних даних, отриманих від конкурсної комісії по проведенню конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності.

Базове відстеження буде проведене протягом року після набрання чинності даного регуляторного акта, оскільки для визначення показників результативності будуть використовуватись статистичні дані.

Повторне відстеження здійснюватиметься через рік з дня набрання чинності цим регуляторним актом шляхом порівняння результативності показників, визначених під час базового відстеження.

Періодичне відстеження здійснюватиметься раз на кожні 3 роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.

 

 

     Секретар сільської  ради                                                 Т.Н.Андрошенко                                                     

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_____ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  _____________________

             с.Мошурів

 

Про розгляд листа Тальнівської

міської ради про надання пропозицій

щодо добровільного об»єднання

територіальної громади села

Мошурів в Тальнівську територіальну

громаду з центром у м.Тальне

 

 

          Розглянувши листа Тальнівської міської ради від 22.04.2016 року про надання пропозицій щодо добровільного об»єднання територіальної громади села Мошурів в Тальнівську територіальну громаду з центром у м.Тальне, враховуючи пропозиції  загальних зборів громадян села, які відбулися 25 травня 2016 року, відповідно до Закону України «Про добровільне об»єднання громад», статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада

                                                  ВИРІШИЛА:

 

1.        Утриматися на даний час  від добровільного об»єднання територіальної громади  села Мошурів з Тальнівською територіальною громадою.

2.        Копію даного рішення направити до Тальнівської міської ради.

 

 

 

 

Сільський голова                                                                   Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_____ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

  _____________________

             с.Мошурів

 

Про розгляд заяв громадян

 

    Розглянувши заяви громадян, керуючись статтями: 12, 22, 33, 93,118, 121, 122, 140, 141,186 Земельного кодексу України, Декретом  КМУ від 26.121992 року № 1592,,Про приватизацію земельних ділянок’’, підпунктом 34 частини 1 статті 26 закону України ,,Про місцеве самоврядування в  Україні’’ та врахувавши  думку депутатів  сесія сільської ради     в и р і ш и л а:

 

1.Надати Тальнівському районному споживчому товариству дозвіл на розробку проектуземлеустрою щодо відведення у користування земельною ділянкою орієнтовною площею-0,30 га, для будівництва та обслуговування будівлі торгівлі  із земель  комунальної власності Мошурівської сільської ради які відносяться до категорії земель- землі громадської та житлової забудови з функціональним використанням- забудовані землі які використовуються у комерційних цілях , терміном на один рік.адресою: с.Мошурів , вул.Центральна 1.

 

1.1. Тальнівському районному споживчому товариству розроблений проектземлеустрою надати на затвердження  рішенням сільської ради.

 

2. Надати гр. Нишпорі Владиславу Віталійовичу  дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею-0,20 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту за адресою: с.Мошурів,провул.Лісний б/н.

3.Надати гр. Бурлаці Лідії Іванівні   дозвіл на розробку проектівземлеустрою  щодо відведення у власність земельних ділянок  площею-0,34 га, за адресою: с.Мошурів, вул. Тищика 4, в тому числі:

-для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею- 0,25 га; із земель комунальної власності  Мошурівської сільської ради  які відносяться до забудованих земель житлової забудови під одно-та двоповерховою забудовою.

 -для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту.

 

3.1.Гр.Нишпорі Владиславу Віталійовичу та Бурлаці Лідії Іванівні розроблені проектиземлеустрою надати на затвердження  рішення сільської ради.

 

4. В зв’язку зі смертю гр.Кулинич Івана Тодосійовича та відмови спадкоємців за законом Кулинич Яни Іванівни та Кулинич Олександра Івановича  від прийняття спадщини на земельну ділянку  площею-0,46 га, для ведення особистого селянського господарства, яка належала нині померлому відповідно до рішення сільської ради від 25.03.1997 №10/4 «Про приватизацію земельних ділянок» за адресою: с.Мошурів,вул. Шевченка 23, віднести до вільного фонду Мошурівської сільської ради.

 

5.Надати гр. Штангей Світлані Михайлівні  дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,46 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради за адресою: с.Мошурів , вул.Шевченка 23.

 

 

6.Скасувати рішення сільської від 12.02.2015 року № 5-42/2015 ,, Про надання земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства’’ гр.Ротар Станіславу Петровичу, за адресою:с.Мошурів, вул.Дружби 14, в зв’язку з виявленими неточностями у розмірах земельної ділянки.

 

6.1.Надати гр. Ротар Станіславу Петровичу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,63га, для ведення особистого селянського господарства за адресою: с.Мошурів, вул.Дружби 14.

 

7. Припинити  гр. Івасівці Марії Олексіївні право користування земельною ділянкою площею – 0,31 га для ведення особистого селянського господарства

за адресою с. Мошурів, вул. Жовтнева 39.

8.Земельну ділянку площею -0,31га для ведення особистого селянського господарства віднести до вільного фонду сільської ради.

 

9.Землевпоряднику сільської ради Найчук С.П. внести зміни до земельно -шнурової книги

 

10.Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, екології, комунального майна, благоустрою та соціального розвитку села /голова комісії-Кришталь В.М./.

 

 

 

 

Сільський голова                                                                  Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

на ШОСТУ СЕСІЮ на 12.04.2016

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

Про внесення змін і доповнень до

Регламенту  Мошурівської   сільської ради 

 

      У зв’язку з прийняттям  Закону України «Про внесення змін до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо поіменних голосувань, відповідно до статті 26,  статті 59Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  сільська  рада в и р і ш и л а :

 

          1. Внести зміни і  доповнення  до глави 3 « ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ» Регламенту Мошурівської   сільської ради, затвердженого  рішенням сільської ради від 18 листопада 2015 року №8-1/2015,  виклавши статтю 32 в новій редакції :

          «Стаття 32.ВІДКРИТЕ ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ

Перед сесією сільської ради депутати реєструються у секретаря сільської ради після чого складається листок голосування.

Способи голосування

1. Рішення ради приймаються відкритим поіменним і таємним голосуванням.

  Відкрите поіменне голосування.

1. Відкритим поіменним голосуванням рада приймає всі рішення, окрім випадків передбачених діючим законодавством та цим Регламентом.

Голосування здійснюється депутатами особисто в залі засідань або відведеному для таємного голосування місці.

Поіменне голосування проводиться шляхом  проставляння депутатом  особистого підпису в листку голосування в графі «за», «проти» чи «Утримався»  за відповідне питання порядку денного пленарного засідання.Після чого лічильна комісія зачитує поіменно листок голосування іповідомляєрезультатиголосування, якізаносяться до протоколу пленарного засідання.

Члени лічильної комісії підписують кожний листок поіменного голосуваннята результати поіменного голосування.

Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно доЗакону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайтісільської  ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.»

 

 

          2. Затвердити форму листка для голосування  , що додається /додаток №1/

 

          3.Затвердити форму  «Результати поіменного голосування», що додається/додаток №2/

 

 

 

 

 

Сільський голова                                                                    Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     додаток 1

                                                           до рішення сільської ради від «__» ____

 

ВІДКРИТЕ ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ проекту рішення «_______» від «_____» числа «___» року №___

 

Прізвище, ім»я по батькові депутата

 ЗА

ПРОТИ

УТРИМ.

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

 

12.

 

 

 

 

 

13.

 

 

 

 

 

14.

 

 

 

 

 

 

ЗА ________              ПРОТИ_______       УТРИМ.______ ВСЬОГО ________

 

Рішення  прийнято ( не прийнято)

 

Лічильна комісія___________

__________________________

 

                                                                       додаток 2

                                                                       до рішення сільської ради від «__» ____

 

МОШУРІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

VІ СЕСІЯ    VІІ СКЛИКАННЯ

 

РЕЗУЛЬТАТИ ПОІМЕННОГО
ГОЛОСУВАННЯ

 

                голосування проводилося 12 квітня 2016 року о ______год.____ хв.

            «Про внесення змін і доповнень до Регламенту Мошурівської сільської ради»

 

обрано депутатів -14

взяли участь у голосуванні _____

ЗА ____ проти______ утрим._____ не голосув.______

РІШЕННЯ ПРИЙНЯТО

 

 

Прізвище, ім»я по батькові депутата

поіменне голосування

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

 

Лічильна комісія ___________________

                                   ___________________                                 __________________

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

 

Про затвердження договорів

укладених сільським головою

від імені ради у 1 кварталі 2016 року

 

 

          Відповідно до підпункту 43 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада в и р і ш и л а :

 

1.    Затвердити договора укладені  сільським головою  у І кварталі 2016 року від імені сільської ради:

·       №1 від 18.01.2016р. між Мошурівською сільською радою та гр.. Ємельянова Т.Л.   ( 10101,60 грн);

·       Дод. угода №1 від 19.01.2016р. між Мошурівською сільською радою та ПАТ Тальнівський РЕМ   ( 63050 грн);

·       № 11/2016 від 26.01.2016р. між Мошурівською сільською радою та  АТ «Ощадбанк» ТВБВ № 10023/0257 ( 616,00 грн);

·       № 5100 від 22.01.2016 між Мошурівською сільською радою та ПАТ «Укртелеком»  ( 2300,00 грн);

·       № 2 від 25.01.2016р. між Мошурівською сільською радою та КП «Темп»  ( 2000,00 грн);

·       № 32274 від 25.01.2016р. між Мошурівською сільською радою та ТОВ «ПАН-Телеком»»  ( 4800,00 грн);

·       № 3 від 01.02.2016р. між Мошурівською сільською радою та КП редакція газети «Тальнівщина»  ( 67,32 грн);

·       № 4 від 04.02.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Беденко С.П. (5000,00 грн.);

·       № 5 від 03.02.2016р. між Мошурівською сільською радою та ПП  «Метастудія» (300,00 грн.);

·       № 6 від 22.02.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Риженко О.С. (16000,00 грн.);

·       № 7 від 01.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та ПП Швець В.Г. (3000,00 грн.);

·       № 23/14/393 від 01.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Блюма В.А. (1280,00 грн.);

·       № 8 від 01.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та ФОП Пономаренко Л.О.  ( 3000,00 грн.);

·       № 9 від 03.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та  ФОП Шуляк О.Н. ( 5000,00 грн.);

·       № 10 від 09.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та  ФОП Собків В.В. ( 5311,00 грн.);

·       № 39 від 11.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та  Черкаський ВКП ДП «Укрдіпродор» ( 14240,40 грн.);

·       № 24-0090-16 від 14.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та  ДП «Укрдержбудекспертиза» ( 914,40 грн);

·       Дод. угода № 2 від 18.03.2016р. між Мошурівською сільською радою та  ПАТ «Тальнівський РЕМ» ( 24300,00 грн);

2.Дане рішення оприлюднити на  дошці оголошень  та сайті Мошурівської сільської ради.

3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики  (голова комісії-Москаленко Т.А.).

 

 

 

Сільський голова                                                       Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

 

Про розгляд листів Головного

управління Держгеокадастру

у Черкаській області

 

 

           Розглянувши  листиГоловного управління Держгеокадастру  у Черкаській області від 04.04.2016 р., від 18.03.2016 р. та 04.04.2016р.щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання  дозволу  на розроблення  документації  із  землеустроющодо відведення земельних ділянок у власність із земель державної власності за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської сільської ради гр. Левчуку Анатолію Васильовичу, Смагло Олегу Григоровичу, Мантулі Олександру Степановичу, як учасникам  АТО та викопіювання з плану землекористування Мошурівської  сільської ради, відповідно до доручення Віце - прем’єр - міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового - комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/ 1-14 , наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 15.10.2014 № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014р.» , керуючись статтею 118 Земельного кодексу України, п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради , сільська радав и р і ш и л а :

          1.Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,7075га,  для ведення особистого селянського господарства гр.Левчуку Анатолію Васильовичу, як учаснику АТО,  врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався. 

          1.1. Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,7000га,  для ведення особистого селянського господарства гр.Смаглу Олегу Григоровичу, як учаснику АТО,  врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався. 

 

          1.2. Погодити  надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель державної власності   за межами населеного пункту в адмінмежах Мошурівської   сільської ради, площею 1,7000га,  для ведення особистого селянського господарства гр.Мантулі Олександру Степановичу, як учаснику АТО,  врахувавши, що  раніше  правомна безоплатну передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства  не скористався. 

 

    2. Секретарю сільської ради Андрошенко Т.Н..  направити копію цього  рішення в Головне управління Держгеокадастру  у Черкаській області.

 

 

 

Сільський голова                                                       Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

 

 

Про внесення змін до Статуту

КП «Темп» Мошурівської сільської

ради Тальнівського району

Черкаської області

 

          У зв»язку з перейменуванням вулиць с. Мошурів, в тому числі вулиці Жовтнева на вулицю Центральна, де розташоване комунальне підприємство «Темп» виникла необхідність у внесенні змін до Статуту КП «Темп», відповідно до статті 26, частини І статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада в и р і ш и л а :

 

          1.Внести зміни до Статуту комунального підприємства «Темп» Мошурівської сільської ради Тальнівського району Черкаської області , а саме :  в пункті 1.5 та пункті 1.6 розділу «Загальні положення» слова «Жовтнева» замінити на слова «Центральна».

         

 

 

 

Сільський голова                                                          Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                         ПРОЕКТ

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

Про внесення змін до рішення

сільської ради №19-19/2012 від

11.12.2012р. «Про цільовий фонд

Мошурівської сільської ради»

 

           Відповідно до ст. 68 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10 Закону України  «Про благоустрій населених пунктів», з метою отримання додаткових коштів на благоустрій та підтримання належного санітарного, естетичного стану в селі, з метою вирішення питань соціально-економічного розвитку села,  враховуючи пропозиції жителів села, висловлених на конференції представників громадян, сільська рада в и р і ш и л а :

1.  Пункт 3.2  Положення про цільовий фонд Мошурівської  сільської ради затвердженого рішенням сільської ради  № 19-19/2012 від 11.12.2012р. доповнити словами:

«- придбання матеріалів, предметів та інвентарю для проведення ритуальних послуг;

-   оплата робіт  по упорядкуванню сільського храму та придбання матеріалів для їх проведення».

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань бюджету і фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики /голова комісії-Москаленко Т.А./

 

СІльський голова                                                                   Н.П.Пономаренко

 

                                                                                         ПРОЕКТ

 

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

Про розгляд листів

 

          Розглянувши листи від Тальнівської районної лікарні про виділення коштів в сумі 7970,00 грн для завершення ремонтних робіт по віконних укосах Мошурівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини,  від Тальнівської дитячої музичної школи, відділу культури Тальнівської РДА, та батьків про виділення субвенції для музичної школи в сумі 117600 грн, від Тальнівської РДА про виділення коштів з організації рятування людей на водних об»єктах , відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада  в и р і ш и л а :

 

1.    Взяти до відома, що на даний час коштів у бюджеті сільської ради , які відповідно до законодавства можна виділити субвенцією  іншим бюджетам, немає, тому розглянути листи на сесії сільської ради при розгляді питання про перевиконання сільського бюджету.

 

 

 

 

Сільський голова                                                        Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                         ПРОЕКТ

Про розгляд заяв громадян

 

    Розглянувши заяви громадян, керуючись статтями: 12, 22, 33, 118, 121, 122, 140.186 Земельного кодексу України, Декретом  КМУ від 26.121992 року № 1592,,Про приватизацію земельних ділянок’’, підпунктом 34 частини 1 статті 26 закону України ,,Про місцеве самоврядування в  Україні’’ та врахувавши  думку депутатів  сесія сільської ради     в и р і ш и л а:

 

1. Закріпити за гр.Штангей Олегом Володимировичем право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею -0,50га.,  адресою: с.Мошурів, вул.Івана Кольви 93, зареєстрованого в Державному реєстрі  речових прав на нерухоме майно  11.12.2016 року № 13214290

 2.Припинити гр.Безпалій Валентині Григорівні та гр.Гриценко Надії Павлівні  право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею-0,4344га.,  адресою: с.Мошурів, провул.Першотравневий 14, в зв’язку з купівлею-продажем земельної ділянки від 16.02.2016 року № 355.

 

3.Закріпити за гр.Біліченко Геннадієм Олексійовичем право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею -0,4344га.,  адресою: с.Мошурів, провул.Першотравневий 14, відповідно договору купівлі-продажу  земельної ділянки від 11.02.2016 року № 335, зареєстрованого в Державному реєстрі  речових прав на нерухоме майно  16.02.2016 року № 304492071240.

 

4.В зв»язку зі смертю гр. Лежух Марії Костянтинівни та відмови спадкоємця за законом Лежуха Валентина Прокоповича від прийняття спадщини на земельну ділянку  площею 0,50 га, для ведення особистого селянського господарства, яка належала нині померлій відповідно до рішення сільської ради від 16.03.1994 №14/21 «Про приватизацію земельних ділянок» за адресою: с.Мошурів,вул. Центральна, 18, віднести до вільного фонду Мошурівської сільської ради.

 

5.Надати гр. Папченко Вірі Петрівні  дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,50 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради за адресою: с.Мошурів , вул.Центральна 18.

 

6. Надати гр. Панько Віктору Івановичу  дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,20 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту за адресою: с.Мошурів, вул.Пирогова б/н.

 

7. Припинити гр.Воздіган Євдокії Степанівні право користування земельною ділянкою площею- 0,25 га, для ведення особистого селянського господарства

за адресою:с.Мошурів, пров.Першотравневий 32, в зв’язку зі смертью.

 

8.Земельну ділянку площею 0,25га, для ведення особистого селянського господарства віднести до земель вільного фонду сільської ради, за адресою; с.Мошурів, пров.Першотравневий 32

 

9.Надати гр. Білан Світлані Олексіївні   дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,25 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту за адресою: с.Мошурів, провул.Першотравневий 32.

 

10.Надати гр. Нишпорі Олені Сабіржанівні   дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,50 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради за адресою: с.Мошурів, вул.Івана Кольви 67.

 

11.Надати гр. Тараненко Лідії Юхимівні   дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,47 га, за адресою: с.Мошурів, вул. Нова 42. в тому числі:

  площею-0,25 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд , із земель комунальної власності  Мошурівської сільської ради  які відносяться до забудованих земель житлової забудови під одно-та двоповерховою забудовою.

 площею- 0,22га., для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту.

 

12. Надати гр. Штангей Валерію Володимировичу  дозвіл на розробку проектуземлеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,54га,  за адресою: с.Мошурів, вул. Івана Кольви 122. в тому числі:

  площею-0,25 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд , із земель комунальної власності  Мошурівської сільської ради  які відносяться до забудованих земель житлової забудови під одно-та двоповерховою забудовою.

 площею- 0,29га., для ведення особистого селянського господарства. із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради  в межах населеного пункту.

 

13. Надати гр. Грабовій Галині Миколаївні   дозвіл на розробку проекту

землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею-0,25 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення (рілля), комунальної власності Мошурівської сільської ради   за адресою: с.Мошурів, вул.Нова 15.

 

14.Землевпоряднику сільської ради Найчук С.П. внести зміни до земельно -шнурової книги

 

15.Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, екології, комунального майна, благоустрою та соціального розвитку села /голова комісії-Кришталь В.М./.

 

 

Сільський голова                                              Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

 

 
 


МОШУРІВСЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

_______  СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

________№  _________

             с.Мошурів

 

Про внесення доповнень до плану

діяльності з підготовки проектів

регуляторних актів Мошурівської

сільської ради  на І півріччя 2016 року

 

Відповідно до вимог ст. 7, 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", з метою забезпечення додержання принципів державної регуляторної політики щодо відповідності форм та рівня державного регулювання господарських відносин реальним потребам та вимогам ринку, досягнення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб’єктів господарювання, громади та держави, керуючись статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»  , сільська рада в и р і ш и л а :

 

           1. Внести доповнення до рішення  сільської ради від __________ «Про план діяльності з підготовки регуляторних актів  Мошурівської сільської ради на І  півріччя 2016 року», а саме виклавши план діяльності в новій редакції /додається/.

2. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Мошурівської сільської  ради на І півріччя 2016 року в новій редакції    розмістити на офіційному веб – сайті Мошурівської сільської  ради.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань бюджету і  фінансів та з питань реалізації державної регуляторної політики /голова комісії- Москаленко Т.А./.

 

Сільський голова                                                                   Н.П.Пономаренко

 

 

 

 

 

Додаток

до рішення сільської  ради

від

 

 

План діяльності

з підготовки проектів  регуляторних актів

Мошурівської сільської ради на  І півріччя 2016 року

пп

Вид документа

Назва проекту регуляторного акта

Мета прийняття проекту регуляторного акта

Термін  підготовки проекту регуляторного акта

Найменування розробників проекту

.

Рішення

сільської ради

Про місцеві податки і збори на 2017 рік

 

 

Забезпечення надходжень до сільського бюджету

ІІ квартал 2016 року

Постійна коміся з питань бюджету і фінансів

та з питань реалізації державної регуляторної політики

2.

Рішення сільської ради

Про затвердження Положення про конкурсний відбір суб»єктів оціночної діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Секретар сільської ради                                                         Т.Н.Андрошенко